تبلیغات
فرهنگ و اندیشه - تیم ملی فوتبال و فرهنگ و هویت ملی- دکتر سید مهدی آقاپور حصیری
فرهنگ و اندیشه
دکتر سید مهدی آقاپور
  صفحه نخست       |       تماس با مدیر       |       پست الکترونیک       |       RSS       |       ATOM
 

سبک بازی فوتبال هر کشوری بیانگر فرهنگ و هویت ملی آن جامعه است

اهمیت توجه به امر فرهنگ سازی فوتبال در جامعه ایران، هنوز درک نشده است

«جام جهانی و هویت ملی» در گفت وگوی شفقنا زندگی با دکتر آقاپور: نوع بازی فوتبال هر کشوری بیانگر هویت ملی آن جامعه است

رئیس انجمن جامعه شناسی ورزش ایران، به تاثیر گذاری مستقیم مشاهده جام جهانی فوتبال بر هویت ملی و شادابی اجتماعی اشاره کرد و گفت: در صورتی که بازیکنان تیم ملی در مسابقات جام جهانی، سه شاخص مهم فوتبال یعنی برد یا باخت، بازی فنی و گروهی خوب یا بد، رفتارهای بهنجار یا نابهنجار برای تیم ملی در هنگام رقابت را  مورد توجه قرار دهند، می توانند شادابی اجتماعی، احساس غرور و هویت ملی را در جامعه فراهم کنند. در غیر اینصورت بازی آنها   موجب بی انگیزگی، شکل گیری روحیه معترض، رواج انرژی منفی، پرخاشگری، کسالت روحی- روانی و احساس حقارت ملی در جامعه می شود.

دکتر سید مهدی آقاپور به تاثیر مشاهده جام جهانی فوتبال برهویت ملی، شادابی اجتماعی و فرهنگی مردم در جامعه اشاره کرد و افزود:  اگر بخواهیم از دید اجتماعی و فرهنگی تاثیر فوتبال بخصوص فوتبال ملی بر شادابی جامعه را بررسی کنیم باید گفت شادابی، یک نوع رفتار فردی واجتماعی است و ورزش فوتبال نیز زمینه اجتماعی بسیار مهمی را دارد. از نقطه نظر جامعه شناختی، فوتبال از لحاظ حجم مردمی که به تماشای این ورزش می پردازند، یک پدیده فراگیر اجتماعی است و هر چقدر مسابقات و رقابت های فوتبالی مهم تر  و با هویت ملی در ارتباط باشد، انگیزه مردم  و تاثیرگذاری آن بر روی آنها نیز بالاتر می رود. و خوشبختانه در حال حاضر تیم ملی فوتبال و بازیکنان آن این جایگاه نادر و برجسته را در کشور دارد.

در واقع موضوع فوتبال امروزه از سطح ملی به سطح بین المللی و جهانی فراتر می رود و نوعی رویداد جذاب و تماشایی را در بین ملل دنیا بوجود می آورد که شور و شعف وافری را در بین همه مردم بویژه جوانان موجب می گردد. فوتبال ملی با توجه به توده های تماشاگر آن یک پدیده جذاب اجتماعی است و هر پدیده اجتماعی نیز دارای خصوصیاتی است، یکی از مهم ترین خصوصیات آن این است که از سویه ها و  لایه های مختلفی تشکیل می شود.

تاثیر مشاهده فوتبال ملی در جام جهانی بر نشاط اجتماعی

این مدرس فوتبال تخصصی دانشگاه تهران همچنین تاثیر فوتبال بر شادابی و نشاط جامعه را در دو سطح عمقی و سطحی مورد بررسی قرار داد و گفت: هریک از این سطوح به تناسب زمینه ها، رفتارهای فرهنگی و اجتماعی خود ممکن است دارای سویه ها و رویکردهای مثبت یا منفی باشد که بستگی به رفتارها و نتایج تیم ملی دارد. برای بررسی فوتبال ملی در لایه سطحی تاثیر گذاری، سه شاخص مهم و اصلی برد یا باخت، بازی فنی و گروهی خوب یا بد، رفتارهای بهنجار یا نابهنجار برای تیم ملی در هنگام رقابت باید مورد توجه قرار گیرد.  یعنی پیروزی تیم ملی و ارائه بازی های فنی، خوب و در صورت باخت،  نشان دادن رفتار و اخلاق شایسته در مقابل تیم ها و بازیکنان کشورهای دیگر  که مبین هویت ملی باشد، این سه شاخص در صورت مثبت بودن  در لایه سطحی تاثیرگذاری موجب انگیزه مثبت  و شادابی اجتماعی شده و هویت ملی را تقویت می کند و مردم به ایرانی بودن خویش افتخار می کنند.

حتی اگر تیم ملی ایران در صورت باخت هم بازی خوبی از خود نشان دهد مردم احساس شادابی می کنند

به گفته دکترآقاپور  اما اگر این سه شاخص مهم و تعیین کننده ضعیف باشد  موجب بی انگیزگی، شکل گیری روحیه معترض، رواج انرژی منفی، پرخاشگری، کسالت روحی- روانی و احساس حقارت ملی در جامعه می شود. در واقع اگر تیم ملی ایران در صورت باخت هم بازی خوبی از خود نشان دهد مردم احساس شادابی می کنند و روحیه  پیدا می کنند که تیم ما دانش و تکنیک فوتبال خوبی دارد و ویژگی های فنی و گروهی این ورزش را به درستی رعایت می کند. و با توجه به اینکه اغلب تماشاگران فوتبال در بین سنین 15  تا 25سال یعنی فرهنگی ترین قشر جامعه یا  قشری که رفتارها، نگرش ها و انگیزه های آنها مدام در حال تحول است را تشکیل می دهد، توجه به این سه شاخص مهم و دستیابی حداقل نسبی و مثبت به آنها بدون شک موجب نشاط و شادابی نوجوانان و جوانان جامعه خواهد شد.

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران، همچنین در خصوص علت برجسته بودن ورزش فوتبال نسبت به سایر ورزش ها و تاثیرگذاری های اجتماعی آن خاطر نشان کرد: یکی از دلایل برجسته بودن فوتبال در مقایسه با ورزش های دیگر، این است که امروز بیش از 20 روزنامه ورزشی در کشور وجود دارد، روزنامه های غیر ورزشی و خبرگزاری ها نیز سرویس ورزشی دارند و علاوه بر آن رسانه های ملی رادیو و تلویزیون نیز حجم بیشتری از برنامه های خود را به ورزش اختصاص داده اند. به عنوان مثال رسانه ملی  26 برنامه ورزشی درکانال های مختلف در طول هفته تهیه و پخش می کند،  علاوه بر آن تحقیقات علمی نشان می دهد بیش از 80 درصد این برنامه ها به فوتبال می پردازند، بنابراین طبیعی است که  فوتبال در سطح جهانی نسبت به ورزش های دیگر برجسته تر باشد و مسابقات جام جهانی میلیاردها انسان را در سراسر جهان تحت شعاع خود قرار دهد و پشت صفحه تلویزیون در طول هفته های متمادی میخکوب نماید.

نسبت فوتبال با هویت ملی و سیاست های مسلط در جهان

او در ادامه به  تاثیرگذاری عمقی فوتبال بر شادابی جامعه اشاره کرد و افزود: در بحث لایه عمقی اگر تاثیرگذاری فوتبال بر شادابی اجتماعی را بررسی کنیم، باید دریابیم که این ورزش جهانی در دنیای امروز با هویت ملی، سیاست های مسلط در جهان، رویکردهای  فرهنگی و از طرفی با جنبه های تجاری، اقتصادی و رسانه های گروهی در جوامع جدید چه نسبتی دارد؟ این مسائل نیز دو سویه یا دو جهت دارد، در واقع  ورزش فوتبال ملی و تیم ملی فوتبال در لایه عمقی تحلیل به عنوان یک ورزش فراگیر و جهانی باید سه هدف اصلی یعنی سلامت و تندرستی، شادابی و نشاط و در نهایت ایجاد دوستی و تعامل اجتماعی را در ابعاد ملی و فراملی دنبال نماید. بر همین اساس، ورزش مدرن که امروزه المپیک به عنوان نماد جهانی آن است و در راس آن فوتبال قرار دارد باید آن سه هدف اصلی و مفهوم بنیادین را دنبال کند ولی سؤال اینجاست که مسابقات جام جهانی فوتبال تا چه اندازه ای این سه هدف اصلی را محقق می سازد؟

دخالت های مستقیم سیاسی و تجاری در فوتبال نسبت به ورزش های دیگر

دکتر آقاپور یادآور شد: در واقع با یک نگاه جامعه شناختی و فرهنگ شناختی، کل ساختارها و سازوکارهای ورزشی به عنوان یک پدیده اجتماعی و فرهنگی جهان شمول مطرح است که در فرایند جهانی شدن، اجزا و عناصر درون این پدیده تمام مسابقات، رقابت ها و دیدارهای دوستانه در سطح استانی، ملی، جهانی و قاره ای ساختار اجتماعی و فرهنگی فوتبال در سطح جهان را تشکیل می دهند، بنابراین می توانیم بگوییم با توجه به گستره انبوه تماشاگری، جاذبه ها، زیبایی ها، هیجانات، تنش ها، رسانه ها، رقابت ها و سایر عوامل و ملزومات فوتبال در جهان، این ورزش با دخالت مثلث دست های سیاسی و تجاری و رسانه ای، نه تنها با ورزش های دیگر فاصله زیادی دارد بلکه حتی با ساختارهای اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و رسانه های جهان نیز رقابت می کند.

این جامعه شناس ورزشی در همین زمینه ادامه داد: با توجه به این واقعیت می توان گفت فوتبال به صورت مستقیم با سیاست های ملی کشورهای بزرگ و کوچک در ارتباط است یعنی سیاست های ملی کشورها برای این ورزش ملی برنامه هایی دارند و سعی می کنند با تعیین راهکارهایی آن را در جامعه و مناطق مختلف گسترش دهند و از همین رو فوتبال دولتی و باشگاه های دولتی بوجود می آید که دخالت سیاست در ورزش نام می گیرد و بودجه ورزش عمومی و سلامتی و تندرستی هدر می رود.

دولت های ضعیف برای استحکام خود از فوتبال به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده می کنند

بنابر نظر دکتر آقاپور،  فوتبال در سطح درون ملیتی و برون ملیتی با هویت ملل در ارتباط است، از این رو دولت ها در سیاست های ملی خود فعالیت های مختلفی انجام می دهند تا از طریق این ورزش هم شور و نشاط، شادابی، خوشحالی، انگیزه مثبت و انرژی سالم را در بین مردم افزایش دهند و از طرف دیگر استحکام ملی را در بین مردم تقویت و هویت ملی را عمق ببخشند و بدین ترتیب به مردم احساس غرور ملی دهند. بی شک این خود موجب تقویت سیاست ها و حکومت ها می شود با همین رویکرد، حکومت های ضعیف و استبدادی نیز سعی می کنند فوتبال را جدی بگیرند و برای آن سرمایه گذاری کنند تا به اهداف خود برسند و موقعیت آنها در بین مردم تثبیت گردد. البته این نوع نگاه نیز می تواند دو رویکرد منفی و مثبت داشته باشد وقتی دولت ها از این ورزش پر طرفدار بخواهند هویت ملی را به نفع خود تغییر دهند جنبه منفی دارد و جنبه مثبت آن نیز این است که اساسا در کشورهایی که حکومت های سالم و مردمی تری نیز دارند به هویت سازی فوتبال و ایجاد شادابی و نشاط از طریق ورزش توجه بالایی دارند.

نوع بازی فوتبال هر کشوری بیانگر هویت فرهنگی و ملی آن جامعه است

این جامعه شناس ورزش با تاکید بر اینکه همواره بین فوتبال و  فرهنگ جوامع رابطه وجود دارد گفت:  از لحاظ فرهنگی یک ارتباطی بین خصوصیات فرهنگی، هویت ملی کشورها و فوتبال آن جامعه وجود دارد، که دقیقا می توان رابطه بین فوتبال و فرهنگ ملی را در بازی های ملی و باشگاه های معروف کشورهای مختلف مشاهده کرد، مثلا در تاریخ آلمان نوعی فرهنگ عقلانی، فلسفی و نظامی گرایانه حاکم است و علم و دانش نیز در آن کشور پیشرفته تر است. بنابراین با توجه به این رویکرد جنبه نظم و انضباط در این کشور قوی است، فوتبال این کشور نیز از این فرهنگ تاثیر گرفته و آنها یک فوتبال ملی منطقی با نظم و انضباط بالا،  همکاری های بسیار فوق العاده و پر صبر و حوصله انجام می دهند که زود به نتیجه نمی رسند و از طرفی دیگر با توجه به وجود روحیه ناسیونالسیتی و نژاد پرستی در کشور،  این اندیشه در فوتبال آنها نیز دیده می شود که می خواهند برتری خود را در تیم مقابل حفظ نمایند.

استعمار انگلیس صادر کننده فوتبال امروزی به سایر جوامع دنیا

این استاد دانشگاه تهران همچنین ادامه داد: در انگلیس نیز مردم این جامعه همواره اهل نژادپرستی، برتری طلبی و تلاش، کوشش دائمی در جهت دستیابی به آن و تسلط بر کشورهای دیگر هستند. بطور کلی اساس ورزش فوتبال به عنوان یک رشته پر برخورد، تهاجمی، پرتلاش و با فرماندهی بسیار قوی همراه با فرهنگ بریتانیایی به طور عمده از این کشور به دنیا صادر شده است، بنابراین فوتبال آنها نیز به این سمت حرکت می کند، بازی تیم ملی فوتبال انگلیس یا  تیمی مثل منچستر را اگر نگاه کنیم می بینیم از دقیقه اول تا 90  مدام در حال جنگیدن هستند تا به نتیجه و برتری بر تیم مقابل برسند، در اسپانیا نیز فوتبال آنها متاثر از فرهنگ آن جامعه است،  فرهنگ این کشور یک فرهنگ اشرافی  است که ثروتمندان بر آن حاکم هستند و تضاد طبقاتی شدید در آن وجود دارد، بازیکنان و تیم های این کشور نیز ثروتمندترین بازیکنان و تیم های دنیا هستند. فوتبال ملی و یا تیم هایی مثل بارسلونا یا رئال مادرید یک فوتبال اشرافی و مینیاتوری دارند که تیم های دیگر را  به لحاظ فنی و مهارتی مضحکه قرار می دهند تا تماشاگران ثروتمند و اشرافی لذت ببرند و نشاط و شادابی آن ها کامل گردد. در بازی ملی آن ها ارتباطات بازیکنان بسیار زیاد است و سعی دارند زیباترین و حرفه ای ترین بازی را انجام دهند.

فوتبال ایران ساز و کار مشخصی ندارد

عضو هیات علمی دانشگاه تهران، در خصوص ویژگی های فرهنگی جامعه ایران و تاثیرگذاری آن بر بازی فوتبال نیز اظهار کرد: با توجه به اینکه در ایران یک فرهنگ سنتی، بومی و ورزشی از نوع خلقیات پهلوانی حاکم بوده است، و فرهنگ ایران امروزی نیز به شدت تحت تاثیر عناصر فرهنگ غربی قرار گرفته و فرهنگ گذشته ایران ضعیف شده است، بطوریکه فرهنگ امروزی جامعه ایران از سه فرهنگ ایرانی، اسلامی و غربی در زمینه های رفتارها ، مصرف گرایی، نگرش ها، انگیزه ها، روابط و تجمل گرایی متاثر است بنابراین فوتبال جامعه ما نیز از این فرهنگ ترکیبی متأثر است یعنی فوتبال ما چند فرهنگی شده و کلاس و سبک خاص خود را دارد. کلاس فوتبال ایران مبتنی بر یک کلاس علمی و یک دانش فوتبالی مستحکم و فنی قوی نیست هرچند دارای مربیان ارزنده و بازیکنان فنی و تماشاگران فوتبال دوست می باشد. بنابراین ساختار و ساز و کارهای فوتبال در ایران با توجه با آن فرهنگ اختلاطی و ترکیبی استحکام و مبانی خیلی پیشرفته ای ندارد در نتیجه ما شاهد یک فوتبال ملی در کشور هستیم که نتایج بازی های آن چندان قابل پیش بینی نیست ولی در عین حال امیدوار هستیم تیم ملی ما در جام جهانی فوتبال در برزیل یک تیم شگفت انگیز باشد و به عنوان نماینده یک کشور تاریخی با تمدن غنی اسلامی و ایرانی بتواند در جام جهانی بدرخشد و قلب مردم ایران پر از شادی و سرور  نماید و هویت ملی را مستحکم تر سازد.

ایران هرم ورزشی استاندارد ندارد

به گفته وی، در ساختار ورزشی جامعه ما، سازمان یافتگی و با برنامه بودن اندک است و ثبات مدیریتی ندارد مثلا در مسابقات المپیک آخر دارای جایگاه شانزدهم شدیم در صورتی که در المپیک قبل از آن رتبه ما بسیار ضعیف تر بود و رتبه 51 را کسب نمودیم و در آینده مشخص نیست در المپیک بعدی یا همین جام جهانی فوتبال رتبه چندم را کسب کنیم، منظور من این است که هرم ورزشی و هرم فوتبال در ایران استاندارد نیست بلکه یک هرم معکوس است، بنابراین اما و اگرها ، شانسی بازی کردن و سبک  ضد فوتبالی در  فوتبال ملی ما بسیار زیاد است به عنوان مثال یک بار تیم ملی ما در داخل کشور با آن همه تماشاگر فعال از تیمی مثل ازبکستان می بازد اما در جایی دیگر و در یک کشور دیگر یک تیم قوی مثل کره جنوبی را شانسی می برد.

پشت پرده فوتبال چه عناصری با چه اهدافی وجود دارند؟

این مدرس فوتبال تخصصی دانشگاه تهران در ادامه به پشت پرده بازی فوتبال در سطح جهان و عناصر نهفته در آن اشاره کرد و یادآور شد: در لایه عمقی  باید بررسی کنیم که پشت پرده فوتبال چه عناصری با چه اهدافی وجود دارند، اول عنصر تجارت و ثروت، بسیاری از رهبران و مدیران و بازیکنان  فوتبال در سطح جهان از ثروتمندترین افراد دنیا بودند و هستند مثلا هاوه لانژ رییس اسبق فیفا، جزء 10 ثروتمند اول جهان بوده است. تیم ها و باشگاه های معروف جهانی مثل رئال وچلسی و میلان به دست افراد ثروتمند اداره می شوند و صاحبان برخی از آنها سرمایه داران و شاهزاده های ثروتمند هستند، این افراد به دلیل مبانی حقیقی ورزش و فوتبال دست به راه اندازی این باشگاه ها نمی زنند بلکه با هدف تجارت و کسب ثروت به سمت آن آمده اند. در کشور ما هم اسم بسیاری از باشگاه های فوتبال با یک عنصر تجاری و اقتصادی پیوند خورده است مثل باشگاه سایپا، تراکتور، باتری، فولاد، مس و غیره. بنابراین جنیه اقتصادی و تجاری پشت پرده فوتبال به ویژه در جام جهانی پنهان شده است، هم اکنون بسیاری از مردم برزیل با برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال در این کشور مخالفت نموده اند زیرا آن را ساخته و پرداخته ثروتمندان و سلطه گران جهانی برای تحمیق و تسلط بر توده های محروم و طبقات پایین جامعه می داند.

ارتباط دولت ها و سیاستمدارن با ورزش فوتبال در دنیای امروز

دکترآقاپور در خصوص رابطه سیاست و فوتبال نیز اظهار کرد:  ضعیف ترین حکومت ها در دنیا  نیز به سمت این ورزش گرایش می یابند و از این طریق می خواهند به نوعی مردم را سرگرم کنند، حکومت هایی که در سطح جهانی مسلط هستند فوتبال را به شدت دامن می زنند تا مردم جهان به این سمت توجه کنند و بدین ترتیب عقب ماندگی های خود را مثل فقر و بی سوادی اعتیاد استبداد و جنگ های خانمان سوز را فراموش کنند و با دیدن مسابقات جذاب فوتبال در نشاط و شادی کاذب و ملی گرایی افراطی غرق شوند.  مثلا برخی کشورهای آفریقایی یا آمریکای جنوبی با فوتبال ملی قدرتمند از جمله خود برزیل به شدت با انواع مشکلات و آسیب های اقتصادی و سیاسی نظیر فقر، بیکاری و خشونت و غیره مواجه هستند ولی مردم را سرگرم فوتبال می کنند، در کشور ما نیز آسیب هایی مثل طلاق، اعتیاد، تورم، جنگ احزاب، روش ها و شیوه های ناسالم اقتصادی مثل رشوه خواری و رانت خواری متأسفانه چندی است مردم و مدیران مردم دوست را رنج می دهد اما هیجانات فوتبال مردم جامعه را به نوعی سرگرم می کند، در حالی که حتی در صورت مقتدرانه ظاهر شدن فوتبال ملی ما در جهان، نیز نمی تواند این مشکلات ما را برطرف کند چون هیچ الگویی را ارائه نمی دهند و تاثیرگذاری خاصی بر روند عمومی جامعه ندارند و فوتبال امروز نوعی ورزش خنثی است و این همان هدفی است که سیاست گذاران آن را دنبال می کنند، فوتبال ملی در حال حاضر پدیده ای است که تنها مردم را سرگرم می کند در حالی که همین فوتبال ملی می تواند به عنوان نماد و الگویی ارزشمند برای نمایش اقتدار و پیشرفت کشور در این رویداد بزرگ جهانی در بین کشورهای دیگر باشد .

دخالت های سودجویانه اقتصادی، سیاسی و رسانه ای اهداف و مبانی حقیقی فوتبال امروز را خدشه دار کرده است.

بنابراظهارات این مدرس فوتبال، البته ورزش فوتبال به خودی خود خصوصیاتی نظیر شیرینکاری های فنی و تکنیکی،  قانون گرایی، همکاری های جمعی، نظم گرایی و سایر ویژگی های جذاب دارد، دخالت دست های تجاری و اقتصادی، سیاسی، رسانه ای فوتبال را نسبت به ورزش های دیگر برجسته می کند و سه مفهوم بنیادی این ورزش یعنی( سلامتی و تندرستی، نشاط و شادابی و دوستی) را تحت تاثیر قرار می دهد و این دخالتهای سوء مثلثی مسلط و جبری بوجود می آورند که بدون ارتباط این سه با یکدیگر فوتبال تا این اندازه بزرگ و غوغا سالار نمی شود. در واقع آن سه مفهوم و مبانی اصلی فوتبال ضعیف می شود یعنی مفهوم سلامتی تبدیل به عامل صدمه به روح و جسم مردم می شود، مفهوم شادابی تبدیل به جنگ اعصاب در بین بازیکنان و تماشاگران می گردد و دوستی به دشمنی نژادها و ملل تبدیل می شود. فوتبال امروز جهان این سه هدف را دنبال می کند.

او تاکید کرد: تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی در هنگام مسابقه یا خارج از میدان بازی کاملا باید این سه شاخص مهم را بیشتر مورد توجه قرار دهند. رفتار خوب مبین هویت ملی ایران، بازی خوب و قوی مبین فرهنگ فوتبال ایران و پیروزی در مسابقه مبین اقتدار فوتبال ایران است و اگر این سه موضوع توسط تیم ملی فوتبال تا حدودی در جام جهانی تحقق یابد در بین مردم جامعه ما روحیه نشاط و شادابی افزایش یافته و هویت ملی و انگیزه کار و تلاش و پیشرفت کشور اسلامی به مراتب تقویت می گردد و امیدوارم تیم ملی ایران بتواند با یک فوتبال زیبا و روان ضمن رعایت هنجارهای ملی ایرانی و اسلامی بتواند از رقابت های جام جهانی فوتبال  با موفقیت و سربلندی بیرون آید و موجب افزایش نشاط و غرور ملی در بین مردم گردد.

اهمیت توجه به امر فرهنگ سازی فوتبال در جامعه ایران، هنوز درک نشده است

دکتر آقاپور در پایان به  تاثیر فرهنگی و اجتماعی مشاهده عمومی بازی فوتبال جام جهانی در جامعه اشاره کرد و گفت: اگر با نگاه جامعه شناسی فوتبال بخواهیم این موضوع را بررسی کنیم باید گفت اگر در مجامع و اماکن  عمومی بازی فوتبال با باختن بد و تحقیر آمیز و بازی بی کلاس وزیر توپ زدن بی هدف همراه باشد و یا رفتار ناسالم، زشت و خشن از سوی بازیکنان نشان داده شود احساس حقارت ملی به افراد یک کشور دست می دهد و به جای افزایش شادابی و همبستگی  اجتماعی، خشونت ها، تحقیر و پرخاشگری در بین مردم  بیشتر و افراد از ایرانی بودن خود ناراحت می شوند و با توجه به اینکه در زمینه فرهنگ سازی فوتبال در جامعه ما اندک توجه و سرمایه گذاری صورت نگرفته است و افراد کمتر شکست را می پذیرند بنابراین مشاهده عمومی این نوع بازی ها، تاثیرگذاری مثبت کمتری را  دارند، چه بسا در برخی موارد عوارض منفی آن جبران ناپذیر باشد.  البته در شراط کنونی ورزش در کشور اسلامی - ایرانی ما با دخالت دستهای سوء پنهان و آشکار دولتی وسیاسی و نفوذ مافیای پول پرستان و تجاری و همچنین غوغا سالاری رسانه ای و نشریات زرد ورزشی که قانون مداری و برنامه محوری و دانش بنیانی و مدیریت سالم و... در ساختارها و سازوکارهای ورزش کشور بسیار ضعیف است، باید اعتراف نمود که:

  گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من       آنچه هرگز به جایی نرسد فریاد است 

 


نوع مطلب : فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، ورزشی، 
برچسب ها :
ارسال شده در: سه شنبه 27 خرداد 1393 :: توسط : سید مهدی آقاپور


 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : سید مهدی آقاپور
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :