فرهنگ و اندیشه
دکتر سید مهدی آقاپور
  صفحه نخست       |       تماس با مدیر       |       پست الکترونیک       |       RSS       |       ATOM
 

 

فرصت های طلایی در ورزش كشور -  سیدباقر پیشنمازی

  بازی ها برای كودكان فرصت تمرین نقشی است كه قرار است در فردای زندگی خود ایفا كنند و لذا هیچكس حق ندارد «بازی كودكان » را به بازی بگیرد. كودكان بیش از تماشای بازی دیگران، از ایفای نقش فعال خود در بازی و آشكار كردن توانمند یهایشان لذت می برند. اما اكثر نوجوانان و جوانان از ظرفی تهای گوناگون بازی ها در حوزه سلامت و شادابی و كسب مهارت و شایستگی، نوعا به تماشای بازی دیگران بسنده می كنند و به تناسب «ورزیدگی بصری » و میزان دقت خود، از آن پند می گیرند. بازی فوتبال در مقایسه با سایر ورزشها، نمایش زیباتری از زندگی انسانها و رقابت ها و سبقت ها برای درخشش بیشتر و دستاورد بهتر و میانبرهای موفقت آمیز، ارائه می دهد.

همچنانكه در زندگی انسانها راه های معقول و غیرمعقول برای پیشرفت وجود دارد، در فوتبال نیز برای كسب امتیاز و نتیجه، روشها و رفتارهای مشابه وجود دارد كه بازی جوانمردانه یا ناجوانمردانه توصیف می شود.

اینكه فراتر از حركت فردی و خود محوری، هنر حركت در جمع و كار مشترك تیمی را باور داشته باشیم و آن را هم بیاموزیم اینكه با فكر و تلاش و كوشش خود، ونه ایجاد مانع و مزاحمت و صدمه زدن به رقیب، سبقت بگیریم، اینكه برای رسیدن به نتیجه هر كاری را مشروع ندانیم و با تخریب روحیه رقیب، خود را توانمند و موفق قلمداد نكنیم!

آنچه كه بازی فوتبال را از هر ورزش دیگر جذابتر و پرهیجا نتر ساخته است، قانونمندی دقیق و معنادار آن است، كه با هدف رعایت انضباط حتی در شرایط دشوار و بازدارندگی از تخلف و خودسری، خصوصا در محدوده خطوط قرمز بازی(محدوده 18 قدم، 6 قدم و...) تعریف شده است و گاهی چند برابر ارزش تخلف، مجازات می كند (مثل كارت زرد، قرمز، پنالتی، محرومیت و...) تا بازیكنان نه تنها در عمل كه در خیال خود هم به خلاف و بی انضباطی فكر نكنند واز نادیده گرفتن قواعد بازی، به طور جدی اجتناب كنند.

در تماشای بازی فوتبال، میلیونها و گاهی میلیاردها انسان برای زندگی فردی و اجتماعی خود پند می گیرند و این می تواند به عنوان یك فرصت ممتاز فرهنگی مورد توجه و برنامه ریزی قرار گیرد.

ضوابط حاكم بر فوتبال برای داور (مجری قانون) به شدت احترام قائل است و تصمیم او را بدون برو برگرد، لازم الاتباع می داند و هیچكس نمی تواند در حین بازی تصمیم داور را نادیده بگیرد. هر بازیكنی كه قانون شكنی كند اخطار می گیرد و ممكن است از بازی اخراج شود و این یك مسئله پذیرفته شده و بدیهی است. چنین بازیكنی با ماجراجویی و بلوا نمی تواند به بازی برگردد و بازی را هم به خاطر او متوقف نمی كنند و اگر باشگاهی طرفداران خود را تحریك و قشون كشی كند، مشمول جریمه های سنگین تر و گاهی محرومیت دائم از مسابقات و رقابتها می گردد. یكی دیگر از عواملی كه مسابقات ورزشی و خصوصا فوتبال را در رقابت های ملی و بین المللی جذاب و پربیننده كرده است، زمینه سازی آن برای تقویت هویت ملی و مباهات به درخشش تیم و كسب رتبه های ممتاز و قهرمانی و به اهتزاز در آمدن پرچم و پخش سرود ملی كشور و جلب توجه افكار عمومی ملل جهان به آن است.

به جز كشور ما كه برخی از بازیكنان «مناسب تشخیص داده شده » برای تیم ملی، سرود ملی خود را نمی دانند و نمی خوانند! بازیكنان سایر كشورها غالبا در موقع پخش سرود ملی كشور خود با تمام احساس و هیجان همخوانی می كنند. این روزها كه مسابقات فوتبال جام جهانی برزیل پخش می شود شاهد هستیم نه تنها بازیكنان و مربیان و تماشاگران طرفدار آنان، كه مسئولان عالی كشورشان نیز كه به تماشای مسابقه آمد ه اند، در جایگاه خود بر پا می ایستند و بدون اینكه برای خود عیب بدانند سرود ملی كشورشان را خیلی جدی همخوانی می كنند.

سرود ملی هر كشور نماد همبستگی، هم اندیشی و وحدت ملی است و چرا در كشور ما خیلی جدی گرفته نمی شود باید مسئولیت آن را برعهده كسانی گذاشت كه در جایگاه الگو و به عنوان شخصیت مرجع شناخته می شوند.

و البته نظام مدیریت سكولار ورزش كشور نیز كه در برنامه‌ریزی و راهبری ورزش همه نقش خود را در حد «كارگری» برای فدراسیون‌های بین‌المللی تعریف كرده است (1)، مسئولیت جدی‌تری دارند و باید از آنان پرسیده شود چرا كار كردهای یك فدراسیون یا هیئت ورزشی در نظام جمهوری اسلامی هیچ وجه تمایزی با كار كرد فدراسیون مشابه در كشورهای سكولار ندارد؟!

چرا در ستادهای اجرایی كه برای برنامه‌ریزی و اعزام تیم ملی رشته‌های مختلف ورزشی به مسابقات آسیایی و یا جهانی و المپیك تشكیل می‌شود به جز حوزه فرهنگ از همه حوزه‌های دیگر برای عضویت و حضور در ستاد دعوت می‌شود؟اگر مدیران ورزشی ما در برابر فدراسیون‌های بین‌المللی از اعتماد به نفس و خود باوری و احساس هویت اسلامی، ایرانی و انقلابی برخوردار باشند، مواضع فرهنگی و اهداف تربیتی رشته ورزشی خود را تدوین می‌كنند و در گفتگوی با آنان مطرح و مطالبه می‌نمایند كه البته در سال‌های گذشته در موارد بسیار نادری اتفاق افتاد و نشان داد كه برخلاف آنچه ادعا می‌شود، امر محالی نیست. ولی شرایط در سال‌های اخیر همه جا اینگونه نبود شاید اشاره به اقدام خیانت‌بار برخی از روسای همین موسسات عمومی غیردولتی ورزشی باورپذیر نباشد كه برای چند ماه به تاخیر انداختن انتخابات تعیین رئیس جدید، و مدتی بیشتر تمتع از حیاط خلوت مالی موسسه خود اقدام به گزارش برای نهاد بین‌المللی ورزشی در مورد وجود جای پای نظارت یا دخالت دولت در اساسنامه و لزوم اصلاح آن نمودند تا بتوانند نامه و مجوز تاخیر در انتخابات تعیین رئیس را تا زمان اصلاح اساسنامه به نفع اشراف مطلق و بدون متنازع كارفرمای غربی، دریافت كنند!! و متاسفانه یكی دو نماینده هم آگاهانه یا ناآگاهانه با مصاحبه علیه وزیر وقت براینگونه اصلاح فرمایشی، پافشاری می‌كردند! كه آثار آن در رسانه‌ها ثبت شده و موجود است.

نظام فعلی تعیین روسای موسسات ورزشی، نوعا بده بستان‌های پشت صحنه را مبنای انتخاب قرار می‌دهد، چون رئیس یك فدراسیون می‌تواند نقطه امیدی برای دوستان و همكاران باشد و در زندگی آنها رونق ایجاد كند!

البته رفتار زیبای بعضی از بازیكنان كه بعد از گل زدن دست سپاس و نگاه نیایش به آسمان بلند می‌كنند و با سر به سجده شكر گذاشتن منشا اصلی موفقیت خود را اعلام می‌كنند یا محبت و مودت به معصومین (ع) را ابراز می‌كنند ربطی به نظام مدیریتی فدراسیون‌ها و سازمان لیگ ندارد و ناشی از اراده شخصی و تربیت صحیح خانوادگی آنان است. چرا كه گاهی به خاطر پایبندی به ارزش‌های فرهنگی خود از سوی نمایندگان فدراسیون‌های بین‌المللی جریمه هم شده‌اند!!

فیفا كه هر اقدام فرهنگی ما را انگ سیاسی می‌زند و با آن مقابله می‌كند و در مواردی با گستاخی جمله امام خمینی (ره) را كه به مناسبت دهه مبارك فجر در استادیوم آزادی تهران نصب شده بود توسط نماینده خود پایین آوردند! خودشان تحت عنوان یك انتخاب فرمایشی و نمایشی، شاهزاده‌ای از خاندان دیكتاتور و شكنجه‌گر حاكم بر یكی از كشورهای جنوب خلیج‌فارس را با هدف نجات آنها از انزوای سیاسی و البته با دریافت مراحم ویژه به عنوان رئیس كنفدراسیون آسیایی فوتبال تعیین می‌كنند و چنین اقدامی اصلا نباید سیاسی تلقی شود!! و یا اینكه در مسابقه یكی از باشگاه‌های كشور ما با باشگاهی دیگر در قطر، ناگهان پرچم تروریست‌های قطری مهاجم به سوریه توسط یكی از تماشاگران بالا برده می‌شود و كارگردان از قبل هماهنگ شده تلویزیون قطر آن را در كادر قرار می‌دهد!! و در حین پخش زنده مسابقه از سیمای كشورمان نیز پخش می‌گردد! اقدامی سیاسی نیست!! و فدراسیون فوتبال كشورمان نیز چكار دارد كه اعتراض كند؟! چرا سری كه برای این رفتارهای دوگانه درد نمی‌كند ، دستمال بسته شود؟!

این موارد نمونه‌های محدودی است برای تاكید بر یك امر مهم كه با درك صحیح فرهنگی، فرصت‌های طلایی ورزشی كشورمان را دریابیم. رسانه ملی بیشترین مسئولیت را برای مطالبه برعهده دارد كافی است به عنوان یك نهاد بزرگ و مهم زیر نظر مقام معظم رهبری، حداقل، مطالبات رهبری نظام از حوزه ورزش را كه آماده و در دسترس و شفاف و روشن است در دستور كار خود قرار دهد و مرحله به مرحله تبیین، تعقیب و تحقق آن را پیگیری كند.

تحلیل محتوای سه برنامه مهم ورزشی شبكه‌های یك، دو، سه سیما در سال 91 كه توسط یك گروه پژوهشگر دانشگاهی انجام شد نشان می‌دهد كه در 90% مدت برنامه‌های تحلیل شده نسبت به مطالبات مقام معظم رهبری از حوزه ورزش غفلت شده است.

در پایان این یادداشت نظر وزیر محترم ورزش و جوانان را به فرازهایی از سخنان حضرت آیت‌الله جوادی آملی كه در مهرماه سال 92 در دیدار سرپرست وقت آن وزارت بیان فرمودند جلب می‌كنم:

«الان فیفا دارد می‌گرداند!... ما اگر نتوانیم جهان را اصلاح كنیم لااقل به رنگ آنها در نیاییم. نگوییم خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو! بگوییم خواهی نشوی رسوا همرنگ حقیقت شو... اگر قرار است انسان به همراه اینها حركت كند این كار بسیار تلخی است! ما حرف‌مان مشخص است كه كجا می‌خواهیم برویم؟ از كجا می‌خواهیم شروع كنیم؟ برنامه كوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت ما هم مشخص است. این را طرح كنیم اگر پذیرفتند می‌پذیرند، اگر نپذیرفتند ما كار دیگر باید انجام دهیم.

ما اگر بخواهیم جوان و ورزش را هدایت كنیم راه دارد. حالا اگر نتوانستیم دنیا را عوض كنیم، یك قاره را عوض كنیم، محدوده خودمان را می‌توانیم عوض كنیم

پی‌نوشت1- مقام معظم رهبری: همرنگ شدن با فرهنگ رایج در ورزش جهانی هنر نیست. 30/10/81

 

 

 


نوع مطلب : فرهنگی، ورزشی، 
برچسب ها :
ارسال شده در: سه شنبه 10 تیر 1393 :: توسط : سید مهدی آقاپور


 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : سید مهدی آقاپور
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :