تبلیغات
فرهنگ و اندیشه - انتخابات خبرگان ، مجلس و نفی رفتار قبیله‌ای-دکتر سیدمهدی آقاپور پژوهشگر فرهنگی و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران
فرهنگ و اندیشه
دکتر سید مهدی آقاپور
  صفحه نخست       |       تماس با مدیر       |       پست الکترونیک       |       RSS       |       ATOM
 

انتخابات خبرگان،انتخابات مجلس و نفی رفتار قبیله‌ای

                دکتر سیدمهدی آقاپور حصیری

          پژوهشگر فرهنگی و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران

               

به تحقیق، رهبری فرزانه انقلاب در بسیاری ازدیدارهای کارگزاران و مدیران ارشد نظام با تحلیل و ارزیابی جامع از اوضاع و احوال ایران اسلامی در عرصه داخلی و بین‌المللی بر شاخص های مردمسالاری دینی و مردمی بودن و ثبات نظام جمهوری اسلامی در منطقه و جهان تأکید نمودند.  و به گونه  مداوم به همگان بویژه مسئولان برای  دشمن شناسی و برنامه های نفوذی استکبار جهانی،  ضمن توصیه به صاحبنظران و تحلیل‌گران مبنی بر پرهیز از افراط و تفریط و توجه واقع‌گرایانه بر جنبه‌های مثبت جامعه ایران در کنار ضعف‌ها و کاستی‌ها گوشزد کرده و بارها ایجاد تفرقه و دشمنی و رفتار قبیله‌ای را تفسیر و سخت مورد نکوهش قرار دادند و آن ‌را آفت بزرگی برای حفظ نظام و جریانات و گرایش‌های سیاسی مختلف و درونی آن برشمرده‌ و همه مردم  بویژه مدیران و کارگزاران کشور را به دوری وپرهیز از آن توصیه نموده‌اند. توجه به این رویکرد فکری و رفتاری در شرایط خطیر انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی برای همه مردم عزیز و بویژه خواص و گروههای سیاسی و کاندیداهای محترم  از اهمیت حیاتی برخوردار است تا با رعایت کامل آن انتخاباتی پرشور و موفق و با نشاط تبلیغاتی و رقابتی که خار چشم دشمنان بویژه آمریکا و انگلیس باشد داشته باشیم و نقشه های شوم آنان نقش برآب گردد.

رهنمودهای فراموش نشدنی معمار کبیر ا نقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که به بیان رهبری «روح خدا بود در کالبد زمان» را در این باره، در گفتار و عمل هرگز از یاد نبریم. رادمردی که معرفت قرآنی واستقامت نبوی را با عدالت علوی و سلحشوری حسینی در آمیخت و آنرا با تفسیری نو در جاهلیت مدرن قرن بیستم برای کشور تحقیر شده ایران در زمان قاجاریه و پهلوی، برای ملت فداکار و سرافراز ایران به ارمغان آورد و بدین ترتیب حیات پرصلابت و مقتدرانه‌ای در مقیاس ملی و منطقه ای و بین المللی به کشور ما بخشید که طنین توفنده آن خواب ستمگران جهانی را آشفته ساخته و همه مسلمانان و ملت‌های تحت ستم را به میدان بزرگ  بیداری و رویارویی فراگیر فراخوانده است.

بسیار شایسته است، در شرایط انتخاباتی که سرنوشت مردم و کشور رغم می خورد همواره به خودو دیگران  گوشزد كنیم و هرگزفراموش نكنیم و سرلوحه خود وگروه خود قرار دهیم، كه امام راحل(ره) در بیاناتشان برای نفی هرگونه رفتارهای باندی و قبیله‌ای وبرخوردهای حذفی و مهارزدن بر منیت‌ها و نفسانیات و دوری از قدرت‌پرستی‌ها و مقام‌طلبی‌ها بویژه در بین مدیران و خواص جامعه اعم از روحانی و دانشگاهی و وزیر و وکیل و غیرو  همواره تأکید داشتند که:

 " من شیطان است. اینقدر نگویید من، بگویید مکتب من. ما از خدائیم همه،  و به سوی او باز می‌گردیم، این چیزهایی که در دست ماست، امانت‌هایی است از جانب او و باید به او بازگردانیم. عالم محضر خداست، در محضر خدا معصیت نکنید"

این رهنمود ها ی سترگ و هدایتگر تاریخی و اجتماعی كه در كلام امام راحل(ره) بی شمار است و ادبیات انقلابی  و فرهنگ سیاسی ما ایرانیان امروز  را تشکیل می دهد و همه   مدیران و کاندیداهای محترم خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی بر آن کاملا وقوف دارند، همگی برنفی رفتار قبیله ای وریشه های روانشناختی و جامعه شناختی آن در راستای حفظ وحدت ویكپارچگی جامعه وگروههای سیاسی ایران با گرایشهای مختلف دلالت دارد.

 

در نگاه امام (ره) رفتار نفسانی که در آن جهاد اکبر فراموش شود و خودخواهی و خودپرستی و خودمحوری و خودبرتربینی به جای خداجویی و خدا خواهی و خداپرستی محور قرار گیرد و رفتار قبیله ای و قبیله‌پرستانه و باندی و فامیلی  را موجب گردد، به شدت زشت و مذموم تلقی شده و اساس وحدت و انسجام ملی و اسلامی را خدشه‌پذیر ساخته وبنیان نظام جمهوری اسلامی راسست خواهد نمود.

در حالی‌که در نگاه امام "حفظ نظام از اوجب واجبات است" و برای حفظ نظام به جای قبیله وجناح وگروه خود، باید عمود خیمه نظام یعنی رهبری را حمایت و تقویت نمود و به همه گوشزد می کردند که " پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت آسیبی نرسد " نه این که به جای رفتار اسلامی و انقلابی برای حفظ نظام، رفتار متحجرانه قبیله‌ای وفامیلی اشرافی حاکم گشته و ملاک و معیار همه چیز قرار گیرد. بنابر این اصل بر حفظ نظام اسلامی است. نظامی که پس از 200 سال جنگ و ستیز و رفتار قبیله‌ای و چاپیده شدن توسط بیگانگان بویژه آمریکا و انگلیس  و اشراف و کاخ نشینان  متعفن  داخلی در تاریخ معاصر ایران ، با خون سرخ هزاران شهید انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به دست آمده است.

 خیانت مسلم به همه شهیدان است، اگر با وجود رهنمودهای صریح امام(ره) ورهبری، در جریان انتخابات خبرگان رهبری و  مجلس شورای اسلامی  رفتار قبیله ای وگروهی را بر رفتار انقلابی واسلامی، درظاهر یا پنهان ، درگفتار یا عمل ترجیح دهیم و  فعالیتهای تبلیغاتی و رقابتهای انتخاباتی را  در قبل یا بعد از روز رای گیری زشت  و کریه سازیم که دون شان ملت سرافراز ایران و خیانت به آرمانهای امام راحل(ره) و خون همه  شهیدان است.

هر چند در عرصه اقتصاد و سیاست و حتی در عرصه فرهنگی، وجود برخی ضعف‌ها و کاستی‌ها و جناح‌ بازی‌ها و فامیل‌بازی‌ها و رفتارهای قبیله‌ای و نگرشهای ارباب- رعیتی را در پیکره نظام عمومی کشور و وجود کریه  برخی گروه‌ها و جریانات  قدرت‌پرست و ثروت‌اندوز و اشرافیگری سیاسی  و تاریخی آن‌ها نمی‌توان نادیده گرفت که ارمغان زشت رزیم های گذشته بوده و در نظام مقدس جمهوری اسلامی در لایه های زیرین جامعه بویژه خواص و گروههای ذینفوذ و اشرافی پنهان شداست  و بر مدیران ارشد نظام فرض است که مبارزه ای مستمر و جانانه با آن داشته باشند که اصلی ترین راه نفوذ جریانی دشمن جهانی از همین ناحیه و پیامدهای آسیبی آن فقر و فساد و تبعیض در ایران می باشد. این آفت‌ها و چالش‌ها و آسیب‌ها ی سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و پیامدهای زشت آنها که از رفتار قبیله‌ای مبتنی بر شرایط تاریخی و فرهنگی و ریشه‌های روان‌شناختی و جامعه‌شناختی آن‌ها ناشی می شود را می توان با عبرت‌آموزی از تاریخ معاصر ایران، تهذیب نفس و هدایت افكارو رفتار فردی و جناحی كنترل نمود كه بلاشك، با مهار زدن بر نفس وکاهش خودخواهی‌ها و زیاده‌طلبی‌ها و یادآوری و بهره‌گیری از فضای آکنده از فداکاری و فرهنگ ایثار دوران دفاع مقدس و بویژه با تمسك به ریسمان الهی این مهم  قابل وصول خواهد بود،درغیر این صورت سرنوشت دیگری خواهیم داشت وخدای ناکرده تاریخ گذشته تکرار خواهدشد.

                  

نگاه آخر:

به عنوان یک معلم و مدرس دانشگاه ویک پژوهشگر فرهنگی و اجتماعی با سه دهه سابقه، به همه مردم عزیز و کاندیداهای محترم مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی و همه دست اندرکارن عرصه خطیر انتخابات در حد بضاعت اندیشه خود این نکته حیاتی را توجه میدهم که بر اساس نگرش امام راحل(ره) و رهبری فرزانه انقلاب و با توجه به وجود برنامه های شوم دشمن جهانی که به هیچ چیز جز تسلیم و چپاول ایران اسلامی راضی نمی شوندباید آگاه و هشیار باشیم که در عرصه انتخابات با هشیاری انقلابی و وحدت دشمن شکن شرکت کنیم و به افرادی رای دهیم که از شاخصهای شخصیتی و اجتماعی توده های مردم ودرد مردمی و اسلامی برخوردار باشد افرادی که برخلاف نگرش ابزاری ، مردم را ولینعمت خود و خود را خادم مردم  بدانند و اصل    "سیدالقوم خادمهم"  را سرلوحه خود قرار دهند. و برای سه وظیفه اصلی نمایندگی مجلس  تمام فکر و وقت و انرژی خود را مصروف دارند. این  سه وظیفه اصلی عبارتند از:

1- وظیفه دیدارها و ارتباطات مردمی در سطح کشوری و ملی و در حوزه انتخابیه خود

2- وظیفه قانونگذاری و تلاش برای بررسیهای دقیق و تصویب لوایح و طرحهای مختلف

3 وظیفه نظارت و ارزیابی دولت و وزارتخانه ها و دستگاههای اجرایی کشور

با تاکید بر این نکته که  با وجود اهمیت بالای هرسه وظیفه اصلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در شرایط کنونی داخلی و خارجی کشور،  وظیفه نظارت و ارزیابی نمایندگان  از نظر نگارنده این مقاله مهمتر است . چرا که با توجه محدودیتها و تحریمهای بیرونی ناشی از دشمن جهانی و رشد آسیبها و چالشهای درونی  ناشی از رشداشرافیگری سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و آفتها و پیامد های زشت آن در پیکره جامعه و نظام اجتماعی نظیر اختلاس و رشوه و قبیله گرایی برخی مدیران ارشد در عزل و نصب ها سپردن پروژه ها و عدم توجه کافی به اجرای دقیق و کامل مصوبات مجلس و اقتصاد مقاومتی که نیاز اساسی و روز کشور است  و رشد آسیبهای آجتماعی خرد و کلان در جامعه نظیربیکاری و مدرک فروشی و مصرف زدگی و اعتیاد و طلاق و تکدی گری و مهاجرت بی رویه به کلانشهرها و شهرهای بزرگ و خالی شدن بسیاری از روستاها ی کشور از سکنه جوان و مولد و نظایر آنها  که گزارشات و تحقیقات زیادی هم در این زمینه ها چه در مرکز پژوهشهای مجلس محترم و چه در مراکز علمی و دانشگاهی و فرهنگی وجود دارد نظارت بر اجرای قوانین و برنامه های مصوب و ارزیابی عملکردها و کارایی و اثر بخشی فعالیتها و چگونگی هزینه کردن بودجه های عمومی کشور از اولویت بالاتری برخوردار است. گزارشهای مختلف نشان می دهد که بسیاری از برنامه های پنج ساله به گونه ناقص اجرایی شده و یا اصلا به اجرا در نیامده است.

 به همین گونه، شایسته است  در هنگام انتخابات و بعد از آن همواره توجه داشته باشیم که آمریکای جنایتکار و انگلیس حیله گر برای انتخابات مردمی ما نقشه کشیده اند تا همانند نهضت مشروطیت و نهضت ملی شدن نفت با ایجاد تفرقه بین مردم و مسئولان و فراموشی آرمانها و نجات ایران، امید ها را به یاس تبدیل نموده و دوباره به سلطه و چپاول خود در ایران حسینی ادامه دهند.

طبق گزارشات ، اخیرا مجلس آمریکا مبلغ 2/5   میلیا رد دلار برای کنترل "ایران نفرت انگیز، حامی تروریسم ، ناقض حقوق بشرو بنیادگرای اسلامی زشت رو"  تخصیص داده است و  مجری آن جان کری وزیر خارجه آمریکا است که با خنده و شوخی و ابراز دوستی و مذاکره برای کنترل و سرنگونی ایران می آید  

   باید بدانیم و به دیگران گوشزد نماییم که فرهنگ و رفتار قبیله ای و متحجرانه ، بی شك عواقب و پیامدهای متحجرانه ای در انتخابات و به تبع در کل کشور  به دنبال دارد  وبه ساختارها و سازو كارهای جامعه ونظام اجتماعی و سیاسی در عرصه های گوناگون از جمله انتخابات و مجلس بر آمده از آن سرایت خواهد كرد. در شرایطی که رفتار سیاسی حذفی و باندی و گرایش قبیله‌ای به یک فرهنگ و هنجار جمعی تبدیل شود، نیروهای افراطی وجریانات کسب قدرت با روشهای ماکیاولیستی و به هر وسیله و قیمت، به تدریج وبا لطایف الحیل برجامعه و انتخابات و مجلس مسلط می‌شوند، و در نتیجه فرصت‌طلبان و دین به دنیافروشان به جای صالحین و صدیقین، بلندگوها و مصادر امور را در دستگاههای مختلف به دست گرفته و افراد مطیع و محافظه کار و ترسو و غیرخلاق را بال و پر می‌دهند. تشنه‌گان قدرت به جای شیفتگان خدمت قرار گرفته و کوتوله‌های فکری و سیاسی و علمی و فرهنگی به جای نخبگان و فرهیختگان واقعی  و چهره‌های حقیقی ماندگار، مدارج ومدارك سیاسی وفرهنگی و علمی را از آن خود می‌سازند. شایسته‌سالاری فراموش می‌گردد و نیروهای انقلابی و شایسته و فداكار ‌ترور شخصیت‌ شده و خار در چشم و استخوان در گلو خانه‌نشین میشوند.. منافقان زیرک به اتفاق زاهدان احمق و افراد خنثی و بی‌تفاوت و حزب باد وزیر و وکیل شده  و افراد عافیت‌طلب و سازگارو بی خاصیت و عاری از هر گونه تولی وتبری، با حذف نیروهای پاکدست و ساده زیست و سختکوش و فداکار، به دروغ و تزویر عناصر زرنگ و کاری جامعه ودستگاههای فرهنگی و دانشگاهی و اجرایی و قانونگذار  محسوب شده و بدین ترتیب جامعه انقلابی از شدن به بودن و از قیام به قعود و از نهضت به نهاد و سکون می‌رسد که این همه و همه، پیامد‌های ارتجاعی فرهنگ اشرافی و رفتار قبیله‌ای است که فرهنگ ناب اسلامی و مبانی نظام مقدس ورهبری فرزانه ما با آن به شدت مبارزه می‌کند.

در مجموع با توجه به برنامه های دشمن جهانی، رفتار قبیله‌ای و جناحی مخل جامعه و آفت نظام و هرگونه انتخابات  محسوب شده و موجب سیر قهقرایی کشور و مردم و تضعیف اسلام و جمهوری اسلامی می شود و باید وهن همه کسانی باشد که با دستیابی به مقامات  و مناصب بالای سیاسی و نظامی و حكومتی  هنوز زخم گلوله‌ها و ترکش خمپاره‌ها را در بدن خود داشته و در ضمیر ذهن و روح خود هنوز دیار عاشقان را فراموش نکرده اند.هر چند رفتار قبیله‌ای، که ریشه‌های تاریخی در کشور ما دارد با رویش زلال دین و آگاهی مردم در پرتو هدایت امام راحل(ره) و رهبری معظم تا حدود زیادی زایل شده است، اما ریشه‌کنی این آفت اساسی برعهده همه مردم عزیز در انتخابات سرنوشت ساز پیش رو و وظیفه همه جناحها و گروه‌های فکری و سیاسی و به‌ویژه مسئولان و مدیران ارشد نظام و دستگاههای دولتی و حکومتی می‌باشد که باید تلاش کنند و از خود بگذرند و خودخواهی را بگذارند و خداخواهی را برگزینند چرا که همه ما رفتنی هستیم.

کل من علیها فان و یبقی وجه ذوالجلال و الاکرام.

******************************

یکی قطره باران ز ابری چکید            خجل شد چو پهنای دریا بدید

که آنجا که دریاست من کیستم        گر او هست حقا که من نیستم

بزرگی از آن یافت کو پست شد        در نیستی کوفت تا هست شد

بزرگان نکردند در خود نگاه              خدا بینی از خویشتن بین مخواه

                                                           *********************************


نوع مطلب : فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، 
برچسب ها :
ارسال شده در: دوشنبه 3 اسفند 1394 :: توسط : سید مهدی آقاپور


 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : سید مهدی آقاپور
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :