تبلیغات
فرهنگ و اندیشه - سوغات کربلا و نجف 3 (بخش سوم) - دکتر سید مهدی آقاپور حصیری- آذر 1395
فرهنگ و اندیشه
دکتر سید مهدی آقاپور
  صفحه نخست       |       تماس با مدیر       |       پست الکترونیک       |       RSS       |       ATOM
 

سوغات کربلا و نجف 3 (بخش سوم) - دکتر سید مهدی آقاپور حصیری- آذر 1395

ü  حلقه دوم :

      یعنی بازار و خیابان‌های آن بلافاصله و چسبیده به حلقه اول یعنی حرمین شریفین قرار دارد و فضای معنوی و عبادی جای خود را در آن واحدو ناگهان، کاملا به فضای مادی و تجاری و بازاری خرید و فروش و مواد غذایی وپوشاک می‌سپارد.

مغازه‌ها و دکه‌هایی پر از اجناس و البسه گوناگون و رنگارنگ رستوران ها و اغذیه‌ فروشی‌هایی که غالبا پر از مشتری است و بسیاری از آن ها کباب‌ها و مرغ‌های بریان شده خود را جلوی مغازه و در هوای آزاد پخت می‌کنند و به فروش می رسانند. فلافل فروشی‌ها که با انواع مخلفات و سالادها، ساندویچ‌هایی برای زوار گرسنه پیچیده به دست آن‌ها می دهند. شیرینی فروشی‌هایی که انواع و اقسام شیرینی‌جات مختلف عراقی را به مردم و زوار می‌فروشند و صرافی‌هایی که با اخذ اندکی سود با تبدیل ارز، کار زوار را راه می اندازند. فندق‌ها و هتل‌هایی که از زائرین پذیرایی نموده و اطاق‌های خود را برای مدتی محدود به آنان اجاره داده و در مقابل مبلغی به عنوان اجاره دریافت می کنند. البته بدون شک همه این ها برای خدمات دهی به زائرین محترم لازم و ضروری است. اما اتصال بی‌واسطه و تنگاتنگ این مجموعه‌های بازاری و اقامتی و دکاکین ومغازه های اطعمه و اشربه و البسه و غیره در خیابانهای کربلا و نجف با حرمین شریفین وضع نه چندان خوشایندی است که نیازمند چاره اندیشی عاجل است و حتما مسئولین محترم ایرانی و عراقی باید فکری اصولی و عملی انجام دهند و در این راستا، مشارکت مردمی چاره ساز وحلال بسیاری از مشکلات است. هر قدر که این مجموعه ها به حرمین شریفین نزدیک‌تر باشد وضع تجاری و سود آوری و تجاری آن بهترانجام می‌شود و اجناس آن‌ها نیز گرانتر ولی با کیفیت پایینتر است. لذا به زوار محترم توصیه می‌شود سوغات مادی کربلا و نجف را در خیابان‌های اصلی دورتری تهیه نمایند تا سوغات بهتری برای نزدیکان خود به ارمغان ببرند.

ü      نکته بسیار اساسی توجه اندک به بهداشت و نظافت به صورت صحیح و دائمی در میان انبوه مردم وخیابانها و  بازارها و مغازه ها و و دست‌ فروش‌ها است. مخصوصا آنکه بسیاری از غذاها در محیط باز پخته و سرو می‌شود و فلافل‌هایی که به وفور پخته و فروخته می‌شود حتی غذاهایی که به صورت رایگان تهیه و به مردم داده می‌شود. در محیط باز و به صورت نسبتا غیر بهداشتی آماده می‌شود. هیچ گونه آموزش و آشنایی با بهداشت یا حضور نماینده بهداشت در این چادر ها و دکه‌های سرو غذا برای مردم وجود ندارد لذا به زوار توصیه می‌گردد در تهیه و خوردن غذا‌ها دقت لازم را بنمایند مخصوصا کسانی که بیشتر از 3 روز در کربلا و نجف اقامت می‌کنند.

بین حلقه اول حرمین شریفین و حلقه بازار هیچگونه فضای سبز و محیط شاداب و با نشاط برای استراحت خانواده‌ها و گروه‌های مردم و زوار خسته وجود ندارد تا فضای تنفسی به ویژه برای لحظاتی نشاط و بازی برای کودکان و نوجوانان فراهم گردد. این فضای نسبتا  ناسالم و هوای بسته و غیر بهداشتی با نشستن و خوابیدن بسیاری از مردم در کف وگوشه خیابان‌ها و کوچه های اطراف حرمها به سمت داخل حرمها منتقل شده و پاهای برهنه و لباس‌های کثیف بسیاری از افراد بی توجه، منبع سریع انتقال فضای غیر سالم به داخل حرمها به ویژه کف و کاشی‌ها و قالیچه‌ها  و دربها و خود ضریح مطهرمی‌شود و در اثر تماس عموم زیارت کنندگان با آنها هنگام ارتباط بدنی بویژه در سجده و ارتباط بینی با آنها مریضی و بیماری تنفسی به سرعت اتفاق می‌افتد که جای بسی تاسف است و باید چاره‌ اندیشی شود. توصیه می‌شود زوار محترم هر یک جانماز و مهر مخصوص خود را در جیب داشته و پیشانی و بینی خود را هنگام سجده بر آن قرار دهند.

علت بیماری تنفسی اکثر قریب به اتفاق زوار محترم ناشی از این وضعیت ناسالم است. براستی چرا باید سوغات کربلا و نجف علاوه بر معنویت و کربلایی شدن زوار شیفته امام حسین (ع) مریضی و بیماری ناخواسته آنان باشد؟ و آن را به شهر و دیار خود منتل نمایند؟

نگارنده خود و همراهانش این وضعیت ناگوار را تجربه کرده است و اکنون که در حال نوشتن این گزارش هستم، بینی‌ها کاملا کیپ در کیپ، مجاری تنفسی کاملا گرفته و ریه‌ها آسیب دیده و دستگاه گوارش نیز به خوبی کار نمی‌کند. چون نمی‌توانستیم غذاهای اکثر رستوران‌های آنجا را در طول روز تغذیه نماییم وهمچنین هوایی غیر بهداشتی و پر از گرد و خاک را تنفس می‌کردیم.

                                                              جمع‌آوری روزانه 8 هزار تن زباله از شهر کربلا

ü      نکته برجسته دیگر اینست که تقریبا هیچگونه کتابفروشی قابل قبولی وجود ندارد و برخی نه چندان قابل قبول  در کوچه‌های فرعی و لایه‌های پنهان و پشت بازار است و کتابها نیز تماما به زبان عربی هستند و کتابفروشی فارسی یا سایر زبان‌ها و اقوام مختلف شیعی مذهب اصلا وجود ندارد تا زوار محترم از حماسه حسینی و سیره علوی برای نزدیکان خود سوغاتی برتر فکری و علمی یعنی کتاب هدیه ببرند. ضمن اینکه تقریبا هیچگونه کتابخانه علمی و مذهبی و مرکز مطالعه وجود ندارد که باید مسئولان ایرانی و عراقی چاره‌ای اندیشه کنند.

 بدون شک شناخت سبک زندگی علوی و حماسه جاویدان حسینی است که می تواند عبادت و زیارت مردم را غنی تر ساخته و آنان را آماده ظهور امام زمان ع می نماید. با توجه به حضور گسترده مردم ایران به همراه خانواده‌ها و کودکان و نوجوانان ایرانی  بسیار شایسته است کتابخانه ها و محلهای مطالعه کتب فارسی و سایر زبانها از زندگانی مولای متقیان و زندگانی سیدالشهداع در مکانهای مناسب نزدیک حرم یا در خیابانهای اطراف ضمن دور کردن فضای مادی و بازاری از آنها راه اندازی نمایند و کتابفروشی‌های غنی و مملو از کتب و آثار علمی و مذهبی و اقلام فرهنگی و هنری زیبا بویژه برای کودکان و نوجوانان درباره فرهنگ شیعه و امامان معصوم دایر شود. و با قیمت مناسب در معرض دید زوار و انظار عمومی قرار گیرند. تا اصلی‌ترین سوغات کربلا و نجف کتاب باشد و به گونه مستمر مورد حمایت مسئولان ایرانی و عراقی قرار گیرد.

درباره حلقه دوم یعنی شارع‌ها و خیابان‌ها و بازار و مغازه‌ها و رستوران‌ها و فندق ها و هتل‌‌ها و نحوه ارتباط و تاثیر گذاری آن بر حلقه اول یعنی حرمین شریفین بسیار بیشتر می‌توان نوشت و آثار سوء و منفی آن را بر شمرد که مستلزم بررسی و زمان بیشتری می باشد. شایسته است مسئولان ایرانی با توجه به حضور انبوه و گسترده اتباع ایرانی در هنگام اربعین حسینی در کربلا و نجف با همکاری و هم‌اندیشی مسئولان محترم عراقی نسبت به ارزیابی وضعیت این مجموعه های گسترده و پر هیاهوی بازار و بخش‌های جانبی آن اقدام و برای مدیریت و رفع اشکالات و سالمسازی و بهینه‌سازی آنها اقدامات لازم را مبذول دارند تا شیعیان جهان بویژه ایرانیان با سوغات سلامتی و تندرستی جسمی و معنوی فرهنگی به کشور و شهر و دیار خود برگردند.

                                                                   نتیجه تصویری برای اغذیه فروشیهای کربلا

 حلقه سوم

حلقه سوم ، محیط پیرامونی بازار و کوچه پس کوچه های اطراف آن و محیط هایی است که مغازه‌ها، رستوران‌ها و هتل‌ها مطعم ها و مطبخ‌ها پوشش می دهد که خود بدون واسطه کاملا بازار را در بر گرفته و آن را تماما احاطه کرده است. به جرعت می‌توان که این محیط پیرامون یا حلقه سوم که توسط کوچه های تنگ و طولانی به یکدیگر وصل می شود، منبع تمام کثیفی‌ها و خاک‌ها و زباله ها و اشیاء اسقاطی تلنبار شده و خانه‌های مخروبه و لبریز از گردو خاک و پر از آلودگی و مواد دور ریختنی وغیر بهداشتی و ناسالم است که بر فضای عمومی و تنفسی بازار و به تبع بر فضای حرمین شریفین امامان معصوم ع که لاجرم و میباید بسیار  سالم و پاکیزه باشد، کاملا اثرات نامطلوبی بر جای می گذارد

ü      دلیل برجسته و بزرگ امراض و بیماریهایی که زوار محترم بدان دچار می‌شوند همین حلقه سوم و محیطهای ناسالم اطراف بازار می باشد و نگارنده در طی روزها و ساعات متوالی این خیابان‌های فرعی و کوچه‌های پیچ در پیچ پر از زباله و خانه های مخروبه و گردو خاک را مورد مشاهده قرار داده است. در این اماکن پنهان و محل انباشت زباله‌ها به روشنی قابل تشخیص است که هفته‌ها بلکه ماه‌ها و سال‌ها دست نخورده باقی مانده و زباله ها و وسایل اسقاطی بر هم تلنبار شده و مردم محلی نیز به وجود آنها عادت کرده و حساسیتی نیز نسبت به پاکسازی آنها نشان نمی‌دهند. در این کوچه‌های کثیف و کاملا وصل به بازار و رستورانها ومغازه‌های مواد غذایی و هتل‌ها، گرد و خاک موج می‌زند و زباله‌ها بر هم تلنبار شده که دائما تولید هوای تنفسی کاملا ناسالم و پر از میکروب می‌نماید و در هوای سه حلقه مذکور به سرعت منتشر می سازد، در حالی که اصلا رویت نمی‌شوند و اثرات آن بر مجاری تنفسی و دستگاه هاضمه و ریه‌ها و دستگاه تنظیم هوای بدن و دستگاه گوارش زوار محترم کاملا نامحسوس است.

                          نتیجه تصویری برای خانه های خرابه  نجف

 بدون شک، وجود این محیط‌های ناسالم و غیربهداشتی را می‌توان در فرهنگ عمومی و مدیریت شهری ضعیف دانست که علاوه بر عدم توجه به سلامت عمومی مردم مستصعف عراق به سلامت و شادابی جسمی و روانی زوار محترم نیز بی اعتنا می‌باشند. در حالی که با توجه به حضور فوق‌العاده کثیر مردم ایران و جهان در کربلا و نجف و رونق گسترده و خوب بازارهای آن، مدیریت شهری و سیاسی و مذهبی می‌توانند با هماهنگی ضمن اخذ عوارض مالیاتی خوب از فروشندگان و صرافی ها، دست‌فروشان و ماشین‌های کرایه و رستوران‌ها و هتل‌ها و سایر مشاغل درآمدزا که  در اطراف حرمین شریفین بسیارهم کثیر و فراوان است و سودهای هنگفت و سرشاری نیز در ایام اربعین حسینی نصیب می برند، بودجه و امکانات لازم را فراهم آورده و با تشکیل گروه‌های مردمی سازمان یافته و با برنامه و دادن دستمزد مناسب نسبت به پاکسازی حلقه سوم یعنی محیط پیرامون بازار و کوچه‌ها و خیابان‌های کثیف و ناسالم و مخروبه آن اقدام نمایند. بدون شک و در درجه نخست، منبع اصلی هوای غیر سالم تنفسی و گرد و خاک و وضعیت غیر بهداشتی در کربلا و نجف در اصل از این حلقه سوم کاملا ناسالم می‌باشد که کاملا بر حلقه دوم یعنی بازار و بویژه بخش غذایی و در نتیجه بر حلقه اول یعنی فضای سنگین تنفسی حرمین شریفین در کربلا و نجف اثر می‌گذارد و زوار عزیز علوی و حسینی را با حال بیمار عمدتا تنفسی روانه شهر و دیارشان می کند در حالیکه مدیریت و کنترل آن با مشارکت مردمی بسیار سهل و آسان است وبا برنامه ریزی اصولی در کوتاه یا میان مدت میتوان آنرا مهار نمود.

بر این محیط‌های پیرامونی ناسالم و بازار وصل شده به حرمین شریفین، خیابان‌ها و خانه‌ها و مغازه‌های سایر نقاط شهر نیز اضافه می‌شود که بسیاری از آن‌ها با خاک و خرابی همراه بوده و شهری جنگ زده و طاعون گرفته را تداعی می‌کند در حالیکه به لطف حرمین شریفین، شهرهای زیارتی کربلا و نجف روی زشت و کریه جنگ و حضور تکفیری‌های وحشی و حیوان صفت را به خود ندیده و مسئولین عراقی به همراه مردم خوب و صمیمی عراق می‌توانند به خوبی و با مدیریت و برنامه ریزی مستمر با اخذ عوارض و مالیات از کلیه فروشندگان و هتل‌داران و رستوران‌ها و رانندگان ومغازه‌های گوناگون نسبت به سالم‌سازی و زیبا‌سازی و بویژه بهداشت عمومی برای مردم و بویژه برای زائرین اقدام نمایند و این نکته را آویزه گوش خود قرار دهند که مهمان نوازی و اخترام به زوار حرم علوی و حسینی فقط به اطعام طعام و سیر شدن شکم زوار و جایی برای استراحت و خواب نیست که خود بسیار ارزشمند است و باید قدردانی شود، بلکه حفظ بهداشت و سلامت جسمانی و روانی زائرین مهمترین وظیفه میزبانان گرامی حرم علوی و حرم حسینی است.

سخنی با مسئولان ایرانی:

پرچم ایران - دانلود تصویر پرچم ایران به شکل کشور ایران

ضمن قدردانی از مسئولان و مدیران ایرانی که در هنگام مراسم اربعین حسینی در کربلا و نجف وظیفه سنگین و طولانی مدت بر عهده داشته و به راهنمایی و هدایت مردم ایران و شیفتگان ولایت در نجف اشرف و کربلای معلی چه در داخل کشور و بویژه در مرزهای عبور زائرین محترم و چه در داخل خاک عراق می پردازند پیشنهاداتی را بر غنی سازی و افزایش کیفیت بهره مندی از حماسه اربعین و زیارت حرمین شریفین توسط مردم ایران را مطرح می نمایم.

1.       شایسته است گروههای مردمی نظارت و ارزیابی و تهیه گزارش از وضعیت ها و موقعیت های مختلف در کربلا و نجف تشکیل و به گونه مستمر در قبل و حین و بعد از اربعین حسینی به کار بپردازند و پیشنهادات رفع مشکل ارائه نمایند.

2.       مقرهای هلال احمر با حضور پزشکان مردم دوست و کارشناسان بهداشت و تغذیه ایرانی و عراقی همانند تعطیلات نوروزی، در جاده ها و مناطق مختلف مستقر و به کار مشغول شوند و با شیوه های مختلف به راهنمایی و رفع مشکلات مردم و زوار بپردازند.

3.       همه میدانند که اکثر قریب به اتفاق مردم زوار و عاشقان اربعین حسینی از مردم عادی و طبقات پایین جامعه ایران در اقصی نقاط کشور می باشند. شایسته است این مالکین اصلی کشور را که همین مردم طبقات پایین هستند، گرامی داشته و هزینه گذرنامه و روادید و عوارض سایر هزینه ها ی زیارت هنگام اربعین حسینی را در کشور بویژه نزدیک مرز ها تا حد زیادی کاهش دهند. تا عزت حسینی و ارادت علوی در بین همین مردم تقویت شده و ملت ایران دولت را نیز علوی و حسینی بدانند. براستی،بدبخت و ذلیل دولتی است که از جیب مردم محروم و اربعینها تغذیه نماید.

4.       کارهای فرهنگی و تربیتی و هنری، مراسم تعزیه و نمایش دلاوریهای حضرت امام حسین (ع) و جانبازی عباس ابن علی و روشنگری ها و مصائب زینب کبری در مناطق مختلف کربلا و نجف بویژه در جاده معروف پیاده روی اربعین به نمایش گذارده شود  بدون شک تأثیرگذاری نمایش این آیین سیاسی و حماسی دربین مردم بسیار بالا است.

5.       نظارت کافی بر حسینیه ها و مراکز و گروههایی که به گونه رایگان غذا پخته و اطعام می نمایند انجام گیرد. تا سلامت جسمی و بهداشت سالم و مطمئنی از نظر مواد غذایی در طول سفر و زیارت در بین زائرین وجود داشته باشد.

6.       نظارت کافی بر قیمت هتل ها و مسافرخانه ها وجود داشته باشد و قیمت آنها به همراه غذاها و ماشین های کرایه به صورت کتبی در بین مردم توزیع شود و در حد امکان از فعالیت افراد سود جو که به سرعت جیب زوار را خالی می کنند جلوگیری گردد.

7.       چند دفترچه راهنمای مرتب و با کیفیت مناسب و دقیق از  سفر به کربلا و نجف از جنبه های سیاسی و عبادی و خدماتی و تردد و غیره برای زائرین محترم تهیه و تدوین و در بین آنان توزیع گردد تا کسی سر در گم نماند.

8.       حضور برجسته کتابها و کتابفروشی ها و کتابخانه ها وکتابخوانی ها از فرهنگ عاشورایی و داستان قیام اباعبدالله الحسین (ع) و یاران وفادارش و همچنین وقایع زندگانی مولای متقیان از ولادت تا شهادت و عدالت محوری و عزت مداری این امامان معصوم ع در طول سفر و در حسینیه ها و موقف های مختلف بسیار شایسته و ارزشمند خواهد بود بویژه این کتابها برای کودکان و نوجوانان می تواند بسیار سودمند بوده و سبک زندگی حسینی و سیره علوی را در کوران سفرمعنوی و زیارت کربلا و نجف به این اربعینی ها بیاموزد تا در سبک زندگی خود  عملی و نهادینه کند.

9.       شایسته است متولیان محترم ایرانی با همکاری و همفکری مسئولان عراقی حتماً نسبت به پاکسازی و زیباسازی دو شهر آرمانی شیعیان جهان یعنی کربلا و نجف  تشریک مساعی نموده و با برنامه ریزی و مدیریت هماهنگ و مشارکت مردمی، محیط سرسبز و زیبا و شاداب و فرهنگی و معنوی و بهداشتی در حلقه های سه گانه مذکور و سایر محیط های مختلف در این  شهرهای معنوی و سیاسی را  غنی سازند.

10.    پیشنهاد می کنم برای کاهش حجم فشار اجرایی و کاری برای مسئولان محترم ایرانی و عراقی، موارد پیش گفته با نظارت مسئولان توسط کمیته های مردمی بویژه جوانان متشکل از مردم ولایت مدار ایران و عراق دنبال گردد و نهضت مردمی و جهانی اربعین توسط اربعینی ها اداره شود چرا که صدای مردم حق دوست صدای خداست.

والسلام -  ساعت 4 صبح

 دوشنبه 10/شهریور / 95                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

                                      

 






نوع مطلب : دیدنی ها و خواندنی ها، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، 
برچسب ها :
ارسال شده در: چهارشنبه 8 دی 1395 :: توسط : سید مهدی آقاپور


 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : سید مهدی آقاپور
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :