تبلیغات
فرهنگ و اندیشه - معاریو:اسرائیل ازدرون درحال ازهم پاشیدن است.
فرهنگ و اندیشه
دکتر سید مهدی آقاپور
  صفحه نخست       |       تماس با مدیر       |       پست الکترونیک       |       RSS       |       ATOM
 

 

یك روزنامه صهیونیستی بااشاره به ظاهر خوب وباطن ناكارآمدوازهم پاشیده رژیم صهیونیستی نوشت:

 همه آنچه می‌بینید ظواهر است. ما مانند نهنگی به گل‌نشسته در حال متعفن شدنیم. ما

(اسرائیلی‌ها) از درون در حال فروپاشی هستیم.

 

مرگ بر اسرائیل به 57 زبان زنده دنیا!

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش فارس، روزنامه صهیونیستی معاریو در خصوص وضعیت

 كنونی رژیم صهیونیستی بشدت انتقاد كرد و نخست وزیر این رژیم را

  مسئول وضعیت نابسامان این رژیم دانست و تاكید كرد كه وی

 تنها به فكر ابقای خود در قدرت است.

معاریو نوشت: دولت اسرائیل ماموریت‌های خارجی خود را انجام می‌دهد. اقتصاد در وضع خوبی است. رشد اقتصادی داریم. انتخابات هم هر چند مدت یك بار (به طور كلی نه در موقع تعیین شده خود) انجام می‌شود. دولتی داریم و مخالفان هم هستند. نخست وزیر داریم. نهادهای امنیتی هم به بزرگ‌تر شدن ادامه می‌دهند. ولی همه اینها ظواهر امر است. در زیر، ما داریم از هم می‌پاشیم.
معاریو در حالی این جملات را اذعان می‌كند كه رسانه‌های اسرائیلی در چند روز اخیر از نفوذ وحشت به پیكره داخلی رژیم صهیونیستی از اتفاقات و تحولات منطقه خبر می‌دهند.
معاریو افزود: هر كس از بالا به وضعیت اسرائیل نگاه كند، این وضعیت را مشاهده می‌كند. حكومت مركزی فلج است. دستگاه دولتی معلق مانده است. تصمیم‌گیری‌ها درست نیست و حتی پس از تصمیم‌گیری، هیچ كس این تصمیم را اجرا نمی‌كند. در این روزها هیچ اندیشه راهبردی وجود ندارد. هیچ برنامه مشخصی نیست. نه دیدگاه روشنی نه قدرتی برای اجرا. نخست وزیر كنونی [بنیامین نتانیاهو] وجودی فرضی است كه تنها هدفش فقط بقای در قدرت است. حالا كه نخست وزیر نه اراده دارد نه قدرت نه توانی برای هدایت مردان خود یا اینكه نمی‌تواند تصمیمی با محتوا بگیرد پس چرا اینهمه انرژی‌های هنگفت را خرج می‌كند تا صندلی قدرت خود را حفظ كند؟
این روزنامه افزود: هنوز البته نباید فراموش كرد كه نتانیاهو مسئول وضعیت امروز اسرائیل نیست. صحبت از تعفنی تاریخی است. یك زنگ‌زدگی سیاسی طولانی در طول ده‌ها سال ولی نتانیاهو كسی است كه فرصت را برای تغییر وضعیت از دست داد. برای نجات كشور از تباهی. این فرصت برای یك بار بود و شاید دیگر تكرار نشود اما او همچنان به حفظ صندلی قدرت خود با قوت ادامه می‌دهد تا وقت بیشتری به دست بیاورد و سرانجام خود را به انتخابات بعدی برساند تا دوباره همه‌ی هیچ خود را دوباره از نو شروع كند. مهم فقط این است كه اتحاد و ائتلاف خود را با حزب شاس حفظ كند.
این روزنامه در ادامه انتقاد خود از نخست وزیر نوشت: نخست وزیر در اسرائیل شخصی است فلج. زمانیكه پس از جنگ دوم لبنان برای نخستین بار از لزوم تغییر مملكت‌داری سخن گفتیم، برخی همكاران ادعا كردند كه هیچ چیزی نمی‌تواند مانع ادامه یافتن شیوه اسرائیلی [در مملكت‌داری] بشود و دلیل آن هم این است كه نخست وزیر در اسرائیل، قدرت مطلق است و شاید هم بیشتر.
* اسرائیل بسرعت به سوی آشوب پیش می‌رود
این روزنامه افزود: برای نمونه مسئله جنگ؛ نخست وزیر در اسرائیل بسرعت و به آسانی هر چه تمام‌تر می‌تواند به سراغش برود. اولمرت [نخست وزیر سابق] این را دو بار ثابت كرد. درباره سیاست‌خارجی و اداره امور محرمانه نیز مسئولان اسرائیلی مستقل و دارای اختیاراتی بسیار حتی بیشتر از همتایان غربی خود هستند. مشكل در اداره امور جاری و روزمره كشور است. ما معلق مانده‌ایم چون اسرائیل اكنون این راه را در پیش گرفته است كه قابل اداره كردن نیست. اسرائیل بسرعت به سوی آشوب پیش می‌رود. دموكراسی اسرائیل شبیه نهنگی بزرگ‌ می‌ماند كه به سوی ساحل می‌رود. ما از الان در آب‌های كم عمق در حال متعفن شدن هستیم؛ وضعیتی كه بازگشت‌پذیر نیست برای ما.

                                          
معاریو ادامه داد: اصل و اساس، دموكراسی پارلمانی است. همان پارلمانی كه برای ما راه رسیدن به قدرت است. راهی خوب و مفید ولی نوع اسرائیلی آن مصیبتی رو به نابودی است. كنست [پارلمان] ما به عناصر تشكیل دهنده اولیه خود تجزیه شده است. همه یكدیگر را تحریك و تهدید می‌كنند. نخست وزیر هم در میان این همه مانور می‌دهد و قادر نیست یك برنامه مرتب ارائه بدهد یا تصمیمی ساده اتخاذ كند (مالیات افزایش بهای میوه و سبزی‌ها را به یاد می‌آورید؟).
* وجهه دستگاه قضا در اسرائیل در پایین‌ترین حد ممكن است
معاریو با بیان اینكه از زمان موجودیت اسرائیل، نهادهای مختلفی در آن به وجود آمده است تاكید كرد كه تنها دستگاهی كه به طور مداوم بزرگ‌تر شده است، دستگاه قضاست. ولی در قدرتش مبالغه كره‌اند. این قدرت مست است حتی دروغین است. وجهه دستگاه قضا امروز در پایین‌ترین حد ممكن و سطحی بی‌سابقه است. مردم به آن روز به روز بی‌اعتمادتر می‌شوند. به نظر می‌رسد بیش از آنچه بتواند هضم كند، بلعیده است.
* جایگاه نماینده در اسرائیل در پایین‌ترین درجه است
نهاد قانون‌گذاری هم تقریبا جایگاه خود را حفظ كرده است. كنست هنوز دارای حاكمیت است ولی جایگاه نماینده پارلمانی در اسرائیل در پایین‌ترین درجه ممكن است.
* اسرائیل قوه‌ مجریه‌ای ندارد؛ این همان داستان غم‌انگیز اسرائیل است
قدرت اجرایی هم همان داستان غم‌انگیز واقعی در اسرائیل است. اسرائیل سال 2011 قوه مجریه ندارد. قدرت مجریان نزدیك به صفر است. دولت بزرگ شده است. چاق شده است. وزرای دولت دور میز دولتی بزرگ جمع می‌شوند با خودروهای فاخر می‌روند و در دفترهای كاری فاخر می‌نشینند در حالی كه ارتشی از محافظان گرداگرد آنان ایستاده‌اند؛ محافظانی كه به وجود آنان نیازی نیست. حال آنكه در نهایت كوچك‌ترین قدرت در وزارت دارایی، قدرتی بیش از بزرگ‌ترین وزیر در اسرائیل است.
معاریو نوشت: حال چاره چیست؟ تغییر كنیم. شیوه حكومت‌داری در اسرائیل باید تغییر كند. راه دیگری نیست. این نیاز، نیازی حیاتی است. این كار، وظیفه نتانیاهوست. برنامه او می‌تواند باشد. می‌تواند بیشتر قدرت‌های همسوی صهیونیست را در كنست و در مردم یكپارچه كند و با تمام قدرت در این مسیر حركت كند. این اقدام، سبب خواهد شد كه یك دوره دیگر در قدرت باشد و حتی به پیروزی و سرافرازی برسد. ولی این بچه (نتانیاهو) ترسوست. كوته‌نظر است و سست. ترجیح داده است كه مشغول مانورهای سیاسی بیهوده باشد. برنامه‌های امنیتی بیهوده خود را بر اساس انبوهی از سخنرانی‌ها گذاشته است. واقعا به نظر می‌رسد كه آینده دولت اسرائیل، قدرت اسرائیل در حكومت، در اداره كردن خودش و برداشتن گام‌های آینده‌اش، برای او مهم نیست. این واقعا بدبختی و خسارت است. 

                                       

 

 


نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها :
ارسال شده در: یکشنبه 6 شهریور 1390 :: توسط : سید مهدی آقاپور


 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : سید مهدی آقاپور
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :