تبلیغات
فرهنگ و اندیشه - معرفی كتاب اصول ومبانی تربیت بدنی وعلوم ورزشی اثردكترخلجی،دكتربهرام،دكترآقاپور
فرهنگ و اندیشه
دکتر سید مهدی آقاپور
  صفحه نخست       |       تماس با مدیر       |       پست الکترونیک       |       RSS       |       ATOM
 

  

اصول و مبانی تربیت بدنی و علوم ورزشی

برگزیده چهارمین دوره كتاب فصل ، ١٣٨٦

 Principles and Fundations of Physical Education

 

                                                               تربیت بدنی

چاپ چهارم ، ١٣٨٩

دكترحسن خلجی،دكترعباس بهرام، دكترسیدمهدی آقاپو ر

 شابك ٨-١٩١-٥٣٠-٩٦٤-٩٧٨

قیمت : ٣٦٠٠٠  ریال

                  

نوع كتاب: تالیف - ناشر:انتشارات سمت تعدادصفحات:288ص كدكتاب: 1119

 

كتاب اصول و مبانی تربیت بدنی و علوم ورزشی، تألیف شده توسط سه تن از همکاران دانشگاهی آقایان دکتر حسن خلجی، دکتر عباس بهرام و دکتر سید مهدی آقاپور، ابعاد و زمینه های مختلف علمی، حرکتی، تربیتی، اجتماعی، فرهنگی،سیاسی واقتصادی این رشته پر داوطلب و كارآفرین را از نظر اصول و مبانی آن مورد بحث قرار می دهد و علاوه بر دانشجویان و نیاز درسی با همین نام درمقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، برای عموم علاقمندان و طرفداران به ورزش و تربیت بدنی نیز کاربرد خوبی دارد که به عنوان کتاب برگزیده چهارمین دوره کتاب فصل نیز در کشور انتخاب شده است.

مباحث کتاب عبارتند از:

بخش اول: کلیات تربیت بدنی و ورزش شامل:

ماهیت و حیطه تربیت بدنی و ورزش

بخش دوم: مبانی زیست شناختی، روان شناختی و تاریخی شامل:

مبانی زیست شناختی و آناتومیک و حرکت شناسی

مبانی روانشناختی ورزش

اصول و مبانی رشد، نمو و بالیدگی

اصول و مبانی یادگیری و تعلیم حرکتی

مبانی تاریخی تربیت بدنی و ورزش

بخش سوم: دیدگاه فلسفی- تربیتی و روانی- اجتماعی تربیت بدنی و علوم ورزشی شامل:

دیدگاه فلسفی

مکاتب فلسفی و تربیتی

تعلیم و تربیت و تربیت بدنی

اهداف تربیت بدنی و ورزش

نقش تربیت بدنی در مسائل زیستی، روانی و اجتماعی

 بخش چهارم: مبانی اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی تربیت بدنی و علوم ورزشی شامل:

مبانی اجتماعی ورزش و تربیت بدنی

جامعه شناسی ورزشی

مبانی فرهنگی ورزش و تربیت بدنی

مبانی سیاسی ورزش و تربیت بدنی

مبانی اقتصادی ورزش و تربیت بدنی

 در قسمتی از فصل اول کتاب درباره برنامه های معاصر تربیت بدنی و ورزش در جهان معاصر می خوانیم که برنامه های تربیت بدنی و ورزش در طول چند دهه گذشته دستخوش تحول زیادی شده است. برنامه ها از محدوده مدارس فراتر رفته و اماکن، منازل، محیط کار، امور تجاری و پزشکی را دربرگرفته است/ مجتمع های آموزشی، آموزش ورزش و برنامه های آمادگی جسمانی را به میان بزرگسالان آورده و فرصت های بی شماری را برای شرکت نوجوانان و جوانان در ورزش فراهم کرده اند. خانواده ها اکنون بیش از گذشته به اهمیت ورزش و تربیت بدنی پی برده و سهمی را در سبد بودجه در نظر گرفته اند.

امروزه ثابت شده است که پیروی از یک سبک زندگی فعال در پیشگیری از امراض و بیماری ها مؤثر بوده و به طور مثبت با سلامتی و بهزیستی افراد ارتباط دارد.حرفه تربیت بدنی در ارتقای سلامت جامعه سهیم بوده و در هر حال باید دستیابی آحادجامعه به پیروی از یک سبک زندگی فعال، صرف نظر از سن، نژاد، جنس، نوع ناتوانی، درآمد، سطح تربیت یا مکان  جغرافیایی را تضمین نماید.

همچنین در قسمتی از مقدمه بخش چهارم این کتاب (مبانی اجتماعی وجامعه شناسی ورزش) آمده است که ورزش و تربیت بدنی در دنیای ورزشی و تمدن فراغتی و رسانه ای امروز را می توان یک نهاد اجتماعی فراگستر با ابعاد گوناگون فرهنگی، سیاسی، اقتصادی به همراه دارا بودن کارکردهای تربیتی، بهداشتی و سلامتی دانست.

در حقیقت، این پدیده جذاب و هیجان انگیز پس از توسعه سریع خویش در دهه های اخیر به جایگاهی رفیع و جهانی دست یافت. دانشمندان و مربیان و مدیران ورزشی و به ویژه گزارشگران و نویسندگان ورزشی به تقدیس و تکریم این مائده زمینی پرداختند و بشر را در فراغت شیرین خویش به تماشای اسطوره های ورزشی در استادیوم ها یا از طریق تلویزیون واداشتند به طوری که توسعه ورزشی و ارتقاء در جدول جهانی ورزش، شاخص عمده ای در توسعه فرهنگی و اجتماعی در تمدن صنعتی جدید به شمار رفت. پیشگامان پرشورتر ورزش آن را «وجدان جمعی بشر»، «شکل مدرن پیکارهای سیاسی و اقتصادی» ، یا برعکس ، «نهاد تفاهم و گفتگوی تمدن ها»، «تجلی و تعالی شخصیت انسان برتر» یا به گفته پیردو کو برتن، بنیانگذار المپیک های نوین «فروزان ترین مشعل مشتعل قلب انسانها» می نامند.

 

باید دانست که امروزه اعضاء و کشورهای عضو کمیته بین المللی المپیک حتی بیشتر از اعضاء و کشورهای عضو سازمان ملل متحد است و فقط در مسابقات جام جهانی فوتبال 1998 فرانسه، جمعیتی بالغ بر 37 میلیارد نفر به تماشای این پدیده جذاب وپرتماشاگر تمدن ورزشی و فراغتی و رسانه ای امروز پرداختند که به جرئت می توان گفت ،هیچ پدیده ای در دنیای پرهیاهوی امروز قادر به رقابت پایاپای با آن نیست و خود زمینه های فوق العاده گسترده و خوبی را برای فرهنگ شناسان و جامعه شناسان و مردم شناسان  برای مطالعات و پژوهش های عمیق فرهنگی و اجتماعی فراهم آورده است.

 


نوع مطلب : ورزشی، علمی، دانشگاهی، 
برچسب ها :
ارسال شده در: یکشنبه 6 شهریور 1390 :: توسط : سید مهدی آقاپور


 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : سید مهدی آقاپور
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :