تبلیغات
فرهنگ و اندیشه - دكتر آقاپور: جایگاه دانشگاهیان در ورزش کشور کجاست؟
فرهنگ و اندیشه
دکتر سید مهدی آقاپور
  صفحه نخست       |       تماس با مدیر       |       پست الکترونیک       |       RSS       |       ATOM
 

جایگاه دانشگاهیان در ورزش کشور كجاست؟             

مردمگرایی در رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی

دکتر سیدمهدی آقاپور-پژوهشگرفرهنگی وعضوهیئت علمی دانشگاه تهران

 

 

از  رفتار قبیله‌ای تا انتخابات!

به تحقیق، ورزش و تربیت بدنی در ایران از گذشته تاکنون هم از نظر ساختاری و هم از نظر ساز و کاری و کارکردی دارای آسیب‌ها و چالش‌های عمیق و سختی است که برون‌رفت از آن‌ها نیازمند عزم ملی همه نهادهای بالادستی و ورزشی و دانشگاهی و رسانه‌ای می‌باشد. ازجمله مهمترین این چالش‌ها، دوری و فاصله گرفتن بخش دانشگاهی و دانش و پژوهش از فرایند عمومی ورزش در سطوح ورزش تربیتی و دانش‌ آموزی، ورزش همگانی ، ورزش قهرمانی و حرفه‌ای است.

به نظر نگارنده، این  جدا افتادگی و بدقوارگی ناصواب و نامیمون دو سویه بوده و از طرفی ناشی از بی‌تفاوتی مراکز دانشگاهی به وضعیت ورزش و تربیت بدنی در جامعه و از طرف دیگر به سبب عدم توجه دستگاه‌های ورزشی و رسانه‌ای در راستای به کارگیری علم و دانش و یافته‌های پژوهشی برای اداره وتوسعه و ارتقای وضعیت ورزش و تربیت بدنی در ابعاد عمومی، ملی و فراملی می‌باشد.

مایکل برووی رئیس انجمن علمی بین‌المللی جامعه‌شناسی که چندی پیش به دعوت انجمن جامعه‌شناسی ایران (ازجمله جامعه‌شناسی ورزشی) به کشور ما آمد ، نظریه جالب جامعه‌شناسی مردمگرای را مطرح ساخت که به نظر بنده شامل همه رشته‌های علمی از جمله ورزش و تربیت بدنی می‌شود که در فرآیند آن باید نوعی مردمگرایی به معنای تعریف و تبیین جایگاه این رشته در کل نظام اجتماعی و کل جامعه بوجود آمده و توسعه یابد.

برمبنای نگرش ورزش و تربیت بدنی مردمگرای، این رشته علمی برای تقویت و ارتقای جایگاه خود در عرصه ورزش و تربیت بدنی کشور باید رویکردهای زیر را دنبال نماید:

الف) تولید علم نظری و آکادمیک و بومی سازی آن در دانشگاه‌ها و جامعه مبتنی برفرهنگ وارزشهای اصیل اسلامی - ایرانی

ب) تلاش برای سیاست پژوهی وپژوهشهای راهبردی و كاربردی در راستای كمك به تدوین طرح‌ها و برنامه‌های ورزشی کشور در نهادهای قانون گذار، برنامه ریز و اجرایی

ج) تعامل مستمر وصمیمی با افکار عمومی ورزش از طریق ارتباط با رسانه‌های گروهی کتبی و صوتی و تصویری

د) حضور عینی ، اثربخش و برجسته در نهادها و جامعه ورزش و در بین دست‌اندرکاران ورزشی

تاكید می كنم كه این فعالیت‌ها را دانشگاهیان رشته ورزش و تربیت بدنی در درجه نخست باید خودشان با اراده و تدبیر و سخت‌کوشی و مسئولیت‌پذیری و فداکاری و نشان دادن روحیه خدمت و ورزش دوستی ایجاد نمایند، نه اینکه منتظر بمانند تا نهادها و دستگاه‌های ورزشی آن‌ها را دعوت کنند که البته دعوت نهادهای ورزشی نیز بسیار مهم و انگیزه بخش است.

پس در درجه اول جایگاه دانشگاهیان در ورزش کشور به خود آنان و عملکرد و فعالیت‌ها و موضوعات علمی و پژوهشی و مقاله‌ها و مجله‌ها و آموزش‌ها و پژوهش‌ها و رساله‌های تحقیقاتی آنان بستگی دارد و اگر جایگاه ما دانشگاهیان در عرصه ورزش کشور کم‌رنگ است در درجه اول به خود ما مربوط است و از ماست که برماست و در مرحله بعد به عدم توجه دستگاه ورزش برمی‌گردد. فرایند علمی و پژوهشی رشته ورزش و تربیت بدنی در دانشگاه‌ها مرا به یاد نمایشنامه کرگدن‌ اثر جذاب نمایشنامه نویس معروف فرانسوی اوژن یونسکو می‌اندازد که بسیار جالب است و حکایت آن شنیدنی است که به خوبی حال و روز رشته ورزش و تربیت بدنی در دانشگاه‌ها و جامعه ورزش را معرفی می‌کند. امید است هم دانشگاهیان رشته ورزش و تربیت بدنی به خود آیند ودر روند فعالیتهای علمی و آموزشی و پژوهشی خود بر اساس اصول ومبانی راستین ورزش و تربیت بدنی تجدید نظر نمایند و هم نهادها ی بالا دستی و دستگاه ورزش بویژه بخش رسانه‌ای آن متوجه شوند که تنها و تنها با دانش و پژوهش می‌توان ورزش و تربیت بدنی را از وضعیت كنونی نجات داد.

 درحال حاضر هم رشته تربیت بدنی وعلوم ورزشی در دانشگاهها و هم جریان عملی ورزش و تربیت بدنی در ساختار نظام اجتماعی به گونه بارز وبرجسته ای، دنباله روی و تقلید ی از كارناوال ورزشی پر زرق برق غربی با هیاهو های كركننده رسانه ای و ژورنالیستی بی محتوای آن بر اساس مكتب اومانیسم، مكتب ماتریالیسم  و مكتب سكولاریسم با اصالت برد گرایی است كه هرگز در شان نظام مقدس جمهوری اسلامی ومردم سرافراز و جوانان غیور و برومند ایرانی نمی باشد.


نوع مطلب : علمی، ورزشی، 
برچسب ها : دانشگاه-،
ارسال شده در: شنبه 24 تیر 1391 :: توسط : سید مهدی آقاپور


 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : سید مهدی آقاپور
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :