تبلیغات
فرهنگ و اندیشه - مبانی فرهنگ شناسی فرهنگ پژوهی1-دكترسیدمهدی آقاپور عضو هیئت علمی دانشگاه تهران
فرهنگ و اندیشه
دکتر سید مهدی آقاپور
  صفحه نخست       |       تماس با مدیر       |       پست الکترونیک       |       RSS       |       ATOM
 

مبانی فرهنگ شناسی و فرهنگ پژوهی 1

دكترسیدمهدی آقاپور - عضو هیئت علمی دانشگاه تهران

 از  رفتار قبیله‌ای تا انتخابات!

 سپاس

 آغاز سخن را با نام خداوند آفریننده فرهنگ شروع می کنم هم اوکه عنایتش موجب گشت، راه پژوهش پیرامون    كلام ژرف و شیرین فرهنگ دراین فرهنگ پژوهی هموار شود.

حلاوت بحث فرهنگ به دلیل شگفتیهای اعجازانگیز آن است که موجب آفرینش مجموعه ای شگرف در فراروی خود شده است.

به واقع جذابیت فرهنگ شناسی و مبادی آن پژوهش را در وادی گنگ و ناشناخته ارتباط عقل و احساس جمعی فرو می برد و فرهنگ شناس را مسحور درو نمایه هایی از نوع زیبایی شناختی در معنای وسیع کلمه قرار می دهد.

پرداخت اصول و مبادی فرهنگ و فرهنگ شناسی بر پایه های متقن علم و تحقیق، با این وصف، یارای مستوری یافته های وجوه فرهنگی را نداشته و گستره سطح را با همه پهنه عظیم آن وامی گذارد و از هر روزنی کورسو، در عمق نامتناهی و پر از راز و رمز فرهنگ ها گام می نهد و این جذبه ای است بس غریب.در کلام دانشمندان فرزانه این سخن اشارت رفته است که بزرگان فکر و اندیشه و معماران ساختمان رفیع علم و دانش در مقام تلاش برای شناخت و ترسیم بنای هستی، به مثابه نوباوگانی هستند خرد، که برکنار دریایی لایتناهی آهنگ عزیمت می نوازند و به فراخور احوال، قلوه سنگی از ساحل برداشته و بر آن نقشی جاودانه حک می کنند و برای آیندگان میراثی پرارزش به ارمغان می گذارند.

در این راستا، به رغم ثمره عظیم دانش هستی، دانش فرهنگ و انسان شناسی و علم به جامعه انسانی به دلیل ویژگی های بارز و متمایز خویش از دانش هستی، حیرت و سرگشتگی مضاعف برای پویندگان در برداشته و ره توشه ای ناچیز اندوخته آن را تشکیل می دهد.[1]

علم به فرهنگ و فرهنگ شناسی در فراخنایی چنین از دانش، کوله بار خود را بر زمین نهاده است. کوله باری پر از ابهام و شگفتی از عجائب و غرائب مستتر در فرهنگ های جدید و قدیم، و بس اندک در بیکران سطح و عمق وصف ناشدنی آن.

در همین مجال مراتب سپاس و قدرشناسی خود را از چند کسان فرهنگ ابراز می دارم:

نخستین سپاس، از سروران گرامی و دانشمندان و دانشجویان رشته فرهنگ شناسی که بر پژوهشگر منّت نهاده و غور در این کلام ژرف را  در تعامل اندیشه ها وافكار متعالی برعهده اش نهادند.در خدمت به فرهنگ توفیق آنان هماره مستدام باد.

دوم سپاس، از اساتید گرانمایه و فرزانه ای که این پژوهش فرهنگی را از ابتدا در محضر تشویق و راهنمایی های ارزشمند خویش پذیرفتند و با شمع وجود خویش موجب روشنایی گرمی آن گشتند. پرتو حیات فرهنگی این فرهیختگان برای پویندگان راه فرهنگ هرگز خاموش مباد.

سوم سپاس، از همه پژوهشگران و دانش پژوهان فرهنگ خواه و یاریگر این پژوهش فرهنگی که با کاوشگری های مقدس خویش زحمات شایسته ای در مراحل مختلف تحقیق متقبل شده و کتاب ها و منابع بی شماری را کاویدند. نصیبشان فرهنگ باد.

این پژوهشگر خود بر ضعف ها و اشکالات موجود در مباحث باور دارد و کاستی ها و نواقصی را نه ازعمق و كیفیت  مطالب و نظرات فرهنگی گردآوری شده بلکه از بضاعت اندک و قلّت توشه فرهنگی خود می داند و از محضر همه فرهیختگان و استادان گرانمایه فرهنگ استدعا دارد که از بذل عنایت دریغ نکرده و با ارشادات مفید خویش این محصل فرهنگی را برای تصحیح و تنقیح این پژوهش یاری فرمایند.

 [1] - کاسیرر، ارنست، فلسفه و فرهنگ، ص 16


نوع مطلب : فرهنگی، 
برچسب ها :
ارسال شده در: سه شنبه 2 آبان 1391 :: توسط : سید مهدی آقاپور


 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : سید مهدی آقاپور
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :